Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Kasım 2013, Salı 14:16

Prostat kanseriyle mücadelede dönüm noktası

Bir araştırmaya göre, tümörün ne ölçüde saldırgan olduğunu öngören yeni bir prostat kanseri testi, erkeklerin gereksiz yere ameliyat olmasını önleyebilir.

İngiltere Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü toplantısında sunulan veriler, bir genetik testin saldırgan olanla, yavaş büyüyen tümörleri ayırt edebileceğini gösteriyor.

Prostat büyük sorun

Kanser tedavisinde en büyük sorunlardan biri ameliyatın gerekli olup olmadığını tespit etmek. BBC’nin haberine göre; kanserle savaş dernekleri başarılı bir testin bir “dönüm noktası” olacağını söylüyor. Prostat kanseri İngiltere’de erkekler arasında en sık görülen kanser türü. Her yıl 40 binden fazla kişiye prostat kanseri teşhisi konulurken, 10 bin kişi bu kanserden ölüyor.

Yeni yöntem

Prostatı ameliyatla alma kararı, tümör örneğinin mikroskop altında incelenmesiyle alınıyor. Ancak, bu yöntemin kısırlık, iktidarsızlık ve idrar tutamama gibi yan etkileri var. Myriad Genetics firması tarafından geliştirilen test genlerin tümörün içindeki aktivite düzeyine bakıyor.

Londra Queen Mary Üniversitesi tarafından bağımsız değerlendirilmesi de yapılan test, hücrelerin bölünmesinde etkin olan 31 genin yüksek ölçüde aktif olduğuna işaret ederse, bu kanserin agresif olduğunu gösteriyor.

Bir dönüm noktası

İngiltere Prostat Kanseri Vakfı Araştırma Müdürü Dr Iain Frame yeni yöntem hakkında “Agresif prostat kanserini, olmayandan ayırt etmek için etkili bir test geliştirilmesi hastalıktan etkilenmiş olanlar için bir dönüm noktası olabilir Bu çalışmanın sonuçları kesinlikle ilgi çekici. Biz bu alandaki gelişmeleri büyük ilgiyle izleyeceğiz.” dedi.

İngiltere Kanser Araştırma vakfı Başkanı Dr Harpal Kumar da şunları söyledi: “Agresif ve yavaş büyüyen tümörleri ayırt edebilmek prostat kanseri tedavisinde önemli bir adım atmanıza yardımcı olacaktır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
General Electric İnovasyon Yarışması yaratıcı fikirleri bekliyor

GE Türkiye, düzenlediği İnovasyon Yarışması ile sağlık sektörü ve enerji verimliliği alanlarında en parlak fikirleri gün ışığına çıkarmayı amaçlıyor. GE,...

Kapat