Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mart 2009, Cuma 14:57

Prof. Dr. Akar, Dumlupınar’ı anlatıyor

İkinci Dünya Savaşı… 1940’lı yılların ilk yarısı, dünyanın yeniden paylaşımı için girişilen kavganın yıllarıdır. İtalyanların, ardından Alman ordularının işgaline uğrayan, denizden de İngilizlerin abluka altına aldığı Yunanistan, “açlık” sorunuyla karşı karşıyadır. İşgalin ilk ayında Almanlar tüm ürün stoklarına el koyar ya da çok ucuz fiyata satın alırlar. Temel gıda maddeleri karaborsaya düşer. Yüzlerce çocuk, genç, ihtiyar açlıktan ölür.

Savaşta tarafsız kalan Türkiye Cumhuriyeti’nde ekmek karneye bağlanmıştır. Ama kendi vatandaşının açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalma olasılığına karşın; komşu Yunan halkına “yiyecek” yardımı yapma kararı alır. Üstelik 1920 yılında Yunan işgal güçlerinin Anadolu’ya ayak basmasının üzerinden henüz 20 yıl geçmiştir.

Türk basınının öncülüğünde, belediye çalışanları, hekimler, halk Yunanistan’a yiyecek yardımı için adeta yarışırlar. İlginçtir; Kızılay tarafından yola çıkarılan ve Yunanistan’a gerçekleştirdiği altıncı seferinde batan ilk yardım gemisinin ismi “Kurtuluş”tur. Şimdi sıra yine Kurtuluş Savaşı’nı anımsatacak şekilde Dumlupınar’dadır. Daha önce, 1924 mübadelesinde Türkleri Yunanistan’dan Anadolu’ya taşımıştır aynı gemi. Şimdi yiyecek taşımasının yanı sıra bin öksüz Yunanlı çocuğun Türkiye’ye getirilmesini de üstlenecektir Dumlupınar… Bu çocuklar savaş sonuna kadar Türkiye’nin koruması altında kalacaklardır.

Prof. Dr. Nejat Akar’ın gölgede kalmış Dumlupınar’ı, savaş şartlarında aç bırakılmış bir halka gıda yardımı için torpillenmeyi göze alarak kahramanca mücadele eden gemi personelini, savaşın acımasızlığını, işgal altındaki Yunanistan’ın dramını anlattığı kitabı meraklılarına tavsiye edilir.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Memorial ve Petrol Ofisi’nden “Positive” işbirliği

Petrol Ofisi istasyonlarından Positive Card ile benzin alanlar, Memorial Sağlık Grubu'ndan özel avantajlarla sağlık hizmeti alacak; kalp hastalıklarında belirleyici olan...

Kapat