Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Nisan 2012, Pazartesi 18:00

Post-travmatik stres bozukluğu İstanbul’da tartışıldı

“Post-Travmatik Stres Bozukluğuna Güncel Bakış”, Oxford Stres ve Travma Merkezi Direktörü Dr. Claudia Herbert ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Prof. Dr. Mehmet Sungur’un katılımıyla İstanbul’da tartışıldı.

Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği ve Actavis‘in desteğiyle gerçekleşen toplantıya Türkiye genelinden katılan 130 psikiyatrist, Van depremi gibi toplumsal afetlerin ardından ortaya çıkan travmaların tedavisine yönelik çözümleri tartıştı. Toplantıda konuşma yapan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Prof. Dr. Mehmet Sungur, travmaların ardından görülen depresyonun Marmara Depremi’nin ardından daha çok konuşulmaya başlandığını belirtirken, hastalıkla ilgili bilinen ve bilinmeyenlerin iyi sorgulanması gerektiğini söyledi. Travma öncesi var olan rahatsızlıkların yaşanan travmayla alevlendiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Sungur, travmaların çözümüne yönelik tek tedavi yönteminin olmadığını, bireysel hassasiyetler ve travma türüne göre tedavi yöntemleri geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

'Post-Travmatik Stres Bozukluğuna Güncel Bakış' toplantısı Actavis'in desteğiyle İstanbul'da gerçekleşti.

Konuşmasında klinik deneylerden örnekler veren Oxford Stres ve Travma Merkezi Direktörü Dr. Claudia Herbert, travma tedavisinin lineer bir biçimde ilerlemediğini, her hastanın tedavi yöntemleri için olumlu bir örnek oluşturduğunu söyledi. Dr. Herbert, psikiyatristlerin bazen travmalar arasındaki farkları belirleyemedikleri durumlarda tedavinin zorlaştığını belirtirken, bunun en vahim sonuçlarından birinin travmanın tekrar etmesi olabileceğini açıkladı. Travma tedavisinde psikiyatristlerin rolünün altını çizen Dr. Herbert, hastanın kendisiyle yeniden bağ kurması ve tedavinin başarıyla sağlanmasındaki tek yolun, duyguyla empati yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

Actavis Pazarlama ve Satış Müdürü Meral Dokur, post-travmatik stres bozukluğunun önemine ve sıklığına dikkat çekerek toplantıya gösterilen yoğun ilginin de bunun göstergesi olduğunu belirtti. Özellikle deprem gibi büyük afetler sonrası oluşabilecek ruhsal travmaların ancak bu konuda donanımlı psikiyatrislerin desteğiyle atlatılabileceğini paylaşan Dokur, Actavis’in psikiyatri alanında toplantılara aynı hızla devam edeceğini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Memorial Şişli Organ Nakli Merkezi’nde 1000. nakil

Böbrek naklinde başarı oranı %99, karaciğer naklinde ise %93,5 olan merkez, İstanbul'da en fazla nakil yapan birinci, Türkiye'de ise 3...

Kapat