Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Kasım 2013, Perşembe 10:46

Pharmactive katma değeri yüksek ilaçlar üretmeyi hedefliyor

Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sancak, Pharmactive’in üretim kapasite ile Avrupa’nın sayılı büyük ilaç üretim tesislerinden biri olduğunu belirtti.  Pharmactive üretim tesislerinin 40 bin m²’lik kapalı alan ilk etabını 2 sene gibi çok kısa bir sürede bitirdiklerini kaydeden Haluk Sancak, “İkinci etabın tamamlanmasıyla 80 bin m² kapalı alana sahip olacak tesisimizde 500 milyon kutu ilaç üretimi gerçekleştirebileceğiz. Şirket olarak orta vadeli hedeflerimiz arasında ciromuzun yüzde 25’ini ihracattan elde etmek yer alıyor. Böylece, ülke ekonomisinde cari açığın azalması için bizde katkı sağlamış olacağız.. Tesisimizin Türk tıbbına büyük hizmetler vereceğine inancımız tam” diye konuştu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK İLAÇLARI TÜRKİYE’DE ÜRETMEYİ HEDEFLİYORUZ!

Pharmactive Genel Müdürü Köksal Ülgen sektörde iddialı olduklarını belirterek, Ar- Ge yatırımlarıyla Türkiye’de birçok ilke imza atmayı amaçladıklarını söyledi. Ülgen büyüme hedeflerinin gerçekleşmesi için Ar-Ge’de uzman kadroları ile katma değeri yüksek ilaçlar geliştirdiklerini belirterek, Firma olarak Ar-Ge’ye oldukça fazla önem veriyoruz. AR-GE üssümüz için ilk etap yatırımımız 20 milyon Dolar değerindedir. Tüm etaplar tamamlandığında AR-GE yatırımımız 35 milyon Dolar’a ulaşacaktır. Orta vadedeki hedeflerimizden biri de kanser, biyoteknoloji, hormon, inhaller ürünlerini kendi ARGE’mizde geliştirip, kendi tesislerimizde üretimlerini gerçekleştirmek ve tüm ürünlerin başta ABD, Avrupa olmak üzere Orta Doğu ve BDT ülkelerine de ihracatını yapmaktır. Bu sayede, hem ülke ekonomisine, hem de insan sağlığına katkıda bulunmak bizim en önemli misyonumuzdur.” dedi.

pharmactive_1

Şu an için yıllık 330 milyon kutu üretim kapasitesine sahip olan tesiste üretilecek ilaçların, ABD ve Avrupa Ülkeleri dahil olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlara satılması planladıklarını kaydeden Ülgen “Çok profesyonel bir yönetim takımı ile çalışıyoruz. Bu tesisle Türkiye’nin ilaç üretim kapasitesini de bir hayli artırmış olduk. Özellikle yabancı şirketlerin Türkiye’yi üretim üssü seçmeleri için bir neden daha yarattıkdiye konuştu.

Pharmactive gastroenterolojiden, göğüs hastalıklarına, kardiyolojiden, psikiyatriye kadar çeşitli hekim gruplarına hizmet edecek olan geniş yelpazedeki ürünleri kendi tesisinde üretmektedir. Ülke genelinde 11 bölgedeki temsilcilikleri, 250 Tıbbi Tanıtım Temsilcisi ve toplam 500 kişilik kadrosuyla Türk Tıbbına hizmet veren Pharmactive tüm etapları tamamlandığında 2 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı 375 sağlık uzman yardımcısı alacak

Sağlık Bakanlığı, kadrolarında istihdam etmek üzere ilk kez 375 sağlık uzman yardımcısı alacak. Özel yarışma sınavı ile alınacak uzman yardımcılığına...

Kapat