Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Haziran 2012, Cuma 20:11

Pfizer, “Hayvan Sağlığı” iş kolunu bağımsız bir şirkete dönüştürüyor

Pfizer, dün (7 Haziran 2012) yaptığı basın açıklamasıyla, firmanın stratejik yeniden yapılanma sürecindeki akıbeti uzun süredir tartışılan “Hayvan Sağlığı” iş kolunun yeni ve bağımsız bir şirket olarak yoluna devam edeceğini duyurdu. Firmanın duyurusunda, ortaya çıkacak yeni firmanın isminin “Zoetis” olacağı bilgisi de verildi.

Pfizer Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Ian Read, duyuruda,

“Pfizer Hayvan Sağlığı, genişleyen sadık müşteri tabanı ve kendini kanıtlamış yönetimi ile güçlü temelleri olan dinamik bir iş kolu. Temmuz 2013 için önceden belirlenmiş bir hedef olan, bağımsız hayvan sağlığı şirketi kurulması doğrultusunda ilerliyoruz.”

sözlerini kullanıyor.

Pfizer Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Ian Read

Duyuruda, Zoetis isminin kökünü oluşturan “zo”nun eski Yunanca’dan köken alan ve “hayvan” anlamına gelen “zoon”dan geldiği ifade ediliyor. İsim için ayrıca, İngilizce’de “hayata ait” ya da “hayati” anlamına gelen “zoetic”den de etkilenildiği belirtiliyor.

Pfizer Hayvan Sağlığı Başkanı Juan Ramón Alaix,

“Yeni isim, şirketin veterinerler, hayvan yetiştiricileri ve evcil hayvan sahiplerine, hayvan ve insan sağlığını daha ileriye taşıyacak yenilikçi ürünler ve çözümler sunmaya odaklanmışlığını en iyi şekilde ifade ediyor. Pfizer’in, Hayvan Sağlığı iş kolu için bağımsız bir gelecek çizme kararı ve yeni ismimiz Zoetis konusunda heyecanlıyız.”

diyor.

Duyuruda, yeni oluşturulacak firma ile ilgili detayların firmanın yayınlayacağı 2012 yılı ikinci çeyrek raporu ile netleşeceği belirtiliyor. Ağustos’un ilk haftası yayımlanması beklenen rapora kadar Hayvan Sağlığı iş kolunun Pfizer‘in temel iş kollarından birisi olarak faaliyetlerine devam edeceği ifade ediliyor.

Pfizer Hayvan Sağlığı, 9 binin üzerindeki çalışanı ile 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Firma tarafından yayımlanan duyuruda, Hayvan Sağlığı iş kolunun 2011 yılında elde ettiği karın yaklaşık 4,2 milyar dolar olduğuna dikkat çekiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pharma Outsourcing Konferansı, 4 Haziran’da Barbaros Point Otel’de gerçekleşti

Yaklaşık 150 ilaç ve sağlık sektörü profesyoneli ile sektöre hizmet sunan firma temsilcisi toplantıda bir araya geldi.

Kapat