Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ekim 2013, Perşembe 09:52

Özel hastanelerde “ruhsat ticareti” dönemi bitiyor

Özel hastanelere yeni ruhsat verilmemesi nedeniyle başlayan ‘ruhsat ticareti’ dönemi 1 Ocak’ta bitiyor.Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, “Süre azaldığı için panik halde ruhsat alım-satımı var, daha da kötüsü şu anda özel hastanelerin yüzde 30’u değerinin altında satmak için sırada” diye konuştu.

Özel sağlık kurumlarına yeni kadro verilmemesi nedeniyle, özel hastane ve tıp merkezleri arasında başlayan ‘kadro ve ruhsat ticareti’ dönemi  1 Ocak’ta bitiyor.  Hürriyet’in haberine göre; yasağa 2 ay kala özel hastaneler arasında ticaret de hız kazandı. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, yaşanan durumu “Süre azaldığı için panik halde ruhsat alım satımı var, daha da kötüsü şu anda özel sağlık kurumlarının yüzde 30’u değerinin altında hastanesini satmak için sırada. Burada da devreye zincirleşmek isteyen büyük hastaneler veya yabancı gruplar giriyor. Küçük hastanelere yer yok, küçüklerin büyümesi için teşvik de yok” diye konuştu.

ARTIK PARA DAHİ GEÇMEYECEK

Özel hastanelerin kadro ve ruhsatlarının 2008 yılı itibariyle değerli hale geldiğini söyleyen OHSAD Başkanı Reşat Bahat, “Çünkü kadro ve ruhsat verilmemeye başlandı. Ancak sistemdekiler ellerindeki ruhsat ve kadroyu diğer sağlık kurumlarına satabiliyor. Parayla bile zaman zaman bulunamadığı için şu anda en değerli şey kadro ve ruhsat. Ama yıl sonunda para dahi geçerli olmayacak. Çünkü ruhsat ve kadro satışları yasal olmaktan çıkacak” diye konuştu. Bunun da şu anda hastaneler ve tıp merkezleri arasında bir paniğe ve panik halde satışa yol açtığını belirten Bahat, birçok hastanenin ise sistemden çıkmak için değerinin altında satışa dahi razı olduğunu söyledi.

KÜÇÜK OLMANIN LANETİ

Özellikle küçük sağlık kurumlarının satışa sıcak baktığını belirten Bahat, “Şu anda hastanelerin yüzde 30’u bedelinin altında bir fiyatla satışa razı olur. Çünkü o noktaya gelindi artık” dedi. Sadece zincirleşmek isteyen hastanelerle, yabancıların alım yaptığını kaydeden Bahat, “Küçüklere yer yok. Yatak, doktor, yeni birim vermiyorsunuz. Hem küçük olmanın lanetini yaşıyorsunuz, hem de büyümeniz engelleniyor.  Küçüklere sistemde yer verilmiyor” dedi. Kadro ve ruhsat satışıyla ilgili yasağın kaldırılması gerektiğini söyleyen Bahat, “Sektör tarafından bu yasağın tekrar gözden geçirilmesi isteniyor, ellerindeki kadro ve ruhsatları yok pahasına mı versinler” diye konuştu.

Yüzde 200 fark zam getirmeyecek

ÖZEL sağlık kurumlarının yüzde 200 fark almasına olanak sağlayan düzenleme için de iddialı konuşan Reşat Bahat, “Bugünden farklı hiçbirşey olmayacak. Bunun garantisini veriyorum” dedi. Rekabetten dolayı kimsenin fiyatlarını artıramayacağını belirten Bahat, “Manavlara ’50 liraya portakal satabilirsiniz’ yönünde bir kanun çıkarılsa, kim uyar. Bizim durumumuz da öyle” dedi. Fark ücretini artıran düzenlemenin denetlemelerde özel sağlık kurumlarının elini rahatlatacağını belirten Bahat, “Diğer türlü cezalar gündeme geliyordu” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tıp fakültelerinde kontenjanlar iki katını aştı

Tıp fakülteleri kontenjanları son 10 yılda iki katını aştı. 2003 yılında 4450 olan tıp fakültesi kontenjanları 2013 yılında 11 bin...

Kapat