Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Nisan 2014, Çarşamba 13:32

Özel hastalık sigortaları 3 kat daha pahalı

Özel hastalık sigortaları Almanya’da primlere sürekli zam yapıyor. Stiftung Waren Test’in araştırmasına göre, 35 yaşında özel hastalık sigortasına kaydolan bir kişinin 67 yaşına gelene kadar ödediği primler 3 katına çıkıyor. Pek çoğu pahalı olmasına karşın hizmetleri kaliteli değil. Sadece memurların işine yarıyor.

Almanya’da hastalık sigortaları arasında yapılan bir araştırmada özel hastalık sigortalarının (PKV) resmi hastalık sigortalarına (GKV) göre 3 kat daha fazla pahalı olduğu ortaya çıktı. Zaman’da yer alan habere göre; Stiftung Waren Test, özel ve resmi hastalık sigortalarını karşılaştırdı ve özeller için bazı durumlarda aylık 1000 Euro’ya kadar prim ödendiğini belirledi.

Kurum tarafından yayınlanan Finanztest adlı derginin Şef Editörü Hermann-Josef Tenhagen, özel sigortaların pahalı olmasına karşın hastanın bütün tedavi giderlerini karşılamadığını ve bazı durumlarda resmi sigortalara göre ilave para talep ettiğini anlattı.

Örnek olarak diş tedavisini gösteren Tenhagen, özel bazı sigortaların tedavi ücretlerinin yüzde 90’ını karşılarken, resmi sağlık sigortaların tamamını karşıladığını aktardı.

Özel hastalık sigortalarını karşılaştıran kurum, memurlar için Huk-Coburg’un Hannover bölgesinde testlerden “çok iyi” notu aldığını duyurdu. Central, Mannheimer, Münchener Verein ve UKV gibi sigortaların ise “iyi” ile “yetersiz” arasında değişen bir performans gösterdiğini belirledi.

Özel sağlık sigortalarının çalışan pek çok kesim için avantaj getirmediğine dikkat çekilen araştırmada, sadece memurlar için bazı faydaları olduğuna işaret edildi. Avantajın ise, işverenlerin tedavi giderlerinin bir kısmını üstlenmesinden dolayı ortaya çıktığı kaydedildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, GSK’nın Tanzeum adlı ilacını onayladı

FDA, tip 2 diyabet tedavisi için GSK’nın Tanzeum adlı ilacını onayladı. ABD’deki Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) GlaxoSmithKline’nin tip 2 diyabet tedavisinde...

Kapat