Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Şubat 2012, Perşembe 17:16

Özel Academic Hospital ile Harvard Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden işbirliği

Özel Academic Hospital ile dünyaca ünlü Harvard Tıp Fakültesi Hastanelerini işleten Partners Grubu, hasta konsültasyonunda iş birliğine gidiyor. Konuyla ilgili anlaşma, 8 Şubat 2012 Çarşamba günü Hyatt Regency İstanbul Oteli’nde düzenlenen törenle imzalandı.

Dünya standartlarında modern ve kaliteli sağlık hizmeti sunan Harvard Tıp Fakültesi’ne bağlı hastaneler ile Özel Academic Hospital, hastalıkların tanı ve tedavisinde en iyi sonucu elde etmek için konsültasyon ve sevk programını öngören anlaşmayla sağlık hizmeti standardını yükseltiyor.

Batırel: “Bu işbirliği en iyi tedaviyi planlayabilmek için”

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, imza töreninde yaptığı açıklamada, Özel Academic Hospital’da çalışan doktorların çoğunun yurt dışındaki saygın üniversitelerde eğitim görmüş ve halen öğretim üyeliği yapan doktorlardan oluştuğunu söyledi. Batırel,

“Bu iş birliği hekimlerimizin danışmanlık için daha geniş uzman grubuna ulaşmasını ve Harvard eğitim hastanelerinde sürekli gelişen araştırma programlarını esas alarak en iyi tedavi planını yapmalarını sağlamaktadır.”

dedi.

Özel Academic Hospital ile Harvard Tıp Fakültesi Hastaneleri'nden işbirliği

McCarthy: “Türkiye sağlık turizminde önemli rol oynuyor”

Partners HealthCare Uluslararası İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Edwin McCarthy ise çok heyecan verici bir gün yaşadıklarını belirterek,

“Sağlık turizminde Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yaşayacağı rol dikkatimizi çekti. Akademik ve klinik anlamda küresel bağlantıların Türkiye’de yaygınlaşmasını çok istedik. Bu kapsamda sürekli iş birliği yapabileceğimiz bir ortak olarak Özel Academic Hospital ile anlaştık. Bu anlaşma potansiyel olarak geliştirilebilecek bir iş birliğini öngörüyor. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde klinik iş birliğini kapsayan bu anlaşma Türkiye’de daha başka iş birliği çalışmalarının önünü açacak.”

dedi.

Kalp yetmezliği, kanser gibi komplike hastalıklarda, hastanın ikinci görüş almak istediğini ve en iyi tıbbi görüşe ulaşmanın bazen çok zorlu bir süreç olduğunu belirten McCarty, bu görüş için gerekirse yurtdışına tıp seyahatine çıkıldığını söyledi. McCarty,

“Ancak evinizde kalıp en iyi konsültasyona ve tedaviye ulaşmak en yüksek standarttır. Bugün imzaladığımız anlaşma tıbbi olarak bu olanağı sağlıyor. Hasta yurt dışına gitmeyi tercih ederse de yine en sağlıklı ve en kolay şekilde bu hizmete ulaşabilecek. Hastanın bütün kayıtları Boston’daki hastaneye ulaşacak, Boston ve İstanbul’daki doktorlar arasında koordinasyon sağlanacak ve doktorların birlikte çalışması kolaylaşacak.”

diye konuştu.

Mudge: “Amacımız sağlık hizmetinde küresel hizmet vermek”

Partners HealthCare Uluslararası CEO’su ve Başkanı Dr. Gilbert H. Mudge da Özel Academic Hospital ile yapılan iş birliğini hayata geçirmekten onur duyduklarını söyledi. Mudge, Partners HealthCare’e bağlı Harvard eğitim hastaneleri ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na bağlı Özel Academic Hospital’ın kuruluş ve işleyiş açısından birbirine çok benzediğini belirtti. Bu hastanelerin kar amacı gütmeyen tıp fakültesi hastaneleri olduğunu ifade eden Mudge, Boston’daki ve İstanbul’daki hastaların, küresel olarak en üst düzeyde sağlık hizmetine ulaşabildiklerini vurguladı.

Komplike hastalıklar konusunda farklı ülkelerle köprü kurabilmeyi ve her ülkenin sağlık hizmetini birbiriyle iletişime geçirmeyi amaçladıklarını belirten Mudge,

“Özel Academic Hospital, Türkiye’deki hastalara verilen hizmetleri geliştirmek için bu iş birliğine güçlü bir katkı sağlayarak klinik ve akademik mükemmeliyete verdiğimiz önemi paylaşmaktadır.”

dedi.

Özel Academic Hospital

Sistem nasıl çalışacak?

Anlaşmayla Özel Academic Hospital’ın hastaları tanı ve tedavide ikinci görüşü ABD’deki Harvard Tıp Fakültesi’ne bağlı büyük hastaneler sistemi işleticisi olan Partners HealthCare’den alabilecek. Özel Academic Hospital tarafından tanıtımı yapılan programla, Harvard’ın önde gelen eğitim hastanelerinde, dünya standardında tedavi planlaması ve bakıma erişim sağlanacak.

Bu sistemle, hastalığın tanı ve tedavisinde hasta ikinci bir görüş almak istediğinde, Partners HealthCare’e bağlı Harvard eğitim hastanelerinde konunun en yetkili uzmanı tarafından medikal kayıtları incelenecek, tanı ve tedavi konusunda görüş alınacak. Bunun için hasta kayıtları ABD’de Harvard’ın uzman doktorlarına ulaştırılacak. Böylece hasta, ikinci görüş almak için vakit kaybetmeden dünya çapında ünlü uzman doktorlardan tanı ve tedavi için görüş alabilecek. Bu sistemle, çok az sayıda hasta yurt dışına gitme ihtiyacı hissedecek ve hastaların sağlık sorunları güvenle yurtiçinde güvenle yurt içinde çözüme ulaşabilecek. Hastalar Partners HealthCare’e bağlı hastanelerde tedavi olmak isterlerse de bu sistem sevk sürecini kolaylaştıracak. Bununla ilgili koordinasyon ve organizasyonları hasta adına Özel Academic Hospital gerçekleştirecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İnsanoğlu, 150 yıl önce günde 30 bin adım atarken, günümüzde 3 bin adım bile atılmıyor

Aktif Yaşam Derneği'nin dün (08.02.2012) gerçekleştirdiği toplantıda, değişen fiziksel aktivite alışkanlıkları ve inaktif bir yaşam tarzının hangi problemlere yol açtığı...

Kapat