Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Şubat 2014, Cuma 15:39

Otizmin erken tedavinde yeni umut

INSERM’den (Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü) bilimadamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, oksitosin hormonunun, otizmde rol oynayan sinir hücrelerindeki klor seviyesiyle bağlantılı olduğunu gösterdi.

Bilimadamları 2 yıl önce, embriyonun büyümesi sürecinde sinir hücrelerindeki klor seviyesinin yüksek olduğunu, bu seviyenin zamanla düştüğünü görmüş, ayrıca birçok beyin hastalığında klor seviyesinin anormal seviyede yüksek olduğunu belirlemişti. Otistiklerde de klor seviyesinin yüksek olabileceği ve klor seviyesini azaltan diüretik bir ilacın tedavide etkili olabileceği fikri ortaya atılmıştı.

Bu fikirden yola çıkan bilimadamları, otizmin bir çeşidi olan Frajil X sendromu bulunan dişi farelerin sinir hücrelerini doğmadan önce ve doğumdan hemen sonra inceledi. Bu farelerdeki klor seviyesinin yüksek olduğu ve ilerde de düşmediği görüldü.

Doğumdan hemen önce farelere diüretik ilaç veren bilimadamları, tedaviden birkaç hafta sonra yavruların sinir hücrelerindeki klor seviyesinin düştüğünü, yetişkin hale geldiğinde bu farelerin otizm belirtisi göstermediğini belirledi.

Bilimadamları ayrıca incelemelerin oksitosin hormonunun diüretik ilaç rolü oynadığını ve klor seviyesinin düşmesine yardımcı olduğunu gösterdiğini de vurguladı.

Araştırma sonuçları, otizmin erken tedavisine ışık turuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kızamıktan ölümler rekor düzeyde düştü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kızamıktan ölümlerin 2000'li yılların başından bu yana yüzde 78 azaldığını açıkladı. DSÖ, yayımladığı raporda, kızamıktan ölümlerin...

Kapat