Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Temmuz 2014, Salı 09:55

Otizmin anlaşılması için yeni bir metot keşfedildi

Washington Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ilk kez otizm ve gen mutasyonu arasında bağlantı bulunduğu ortaya çıktı. Zebra balığı üzerinde yapılan araştırmalar ile otizmin önceden anlaşılması için yeni bir metot keşfedildi.

Otizmin anlaşılmasında bir adım daha atıldı. ABD’deki Washington Üniversitesi ve 13 kuruluştan bilim adamları, CHD8 genindeki mutasyonun otizmle çok yakından bağlantılı olduğunu keşfetti. 6 bin 176 otistik çocuğun verilerini inceleyen bilim adamları, ilk kez otizm ve gen mutasyonu arasında bu kadar fazla bağlantı buldu. Gen mutasyonunun çocuklarda mide-bağırsak sistemi sorunları, kafanın daha büyük, gözlerin daha geniş olması gibi ortak otizm belirtilerine yol açtığı görüldü. Ayrıca gen mutasyonu bulunan çocuklarda uyku sorunları belirlendi. Duke Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla zebra balığı üzerinde deneyler yapan bilim adamları, balıktaki CHD8 genine müdahale etti ve hayvanın daha büyük bir baş ve geniş gözlere sahip olduğunu saptadı. Bilim adamları, geni mutasyona uğratılan zebra balığının kabızlık sorunun bulunduğunu da gördü. Bilim adamları, sonuçların birçok genetik mutasyonun gizeminin çözülmesine ve gen testlerine ışık tutmasını umuyor. Araştırmanın sonuçları “Cell” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
3D yazıcılar sağlık sorunlarına yol açabilir

Bilimadamları 3D yazıcıların iyi havalandırılmış ortamlarda kullanılması sırasında ultra ince parçacıkların yayılma olasılığının bulunduğu bu parçacıkların solunmasının sağlık sorunlarına neden...

Kapat