Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Kasım 2013, Cuma 16:18

Otizm gözden teşhis edilebilecek

Amerikalı bilimadamlarının araştırması, otizm teşhisinin gözlerden, bebekler 2-6 aylıkken koyulabileceğini gösterdi. Bilimadamları, genetik nedenlerle otistik olma riski yüksek 59 bebeğin göz hareketleriyle, otistik olma ihtimali düşük 51 bebeğinkini inceledi. 2-14 ayda 10 farklı zamanda incelemelerde bulunuldu.

Araştırmacılar, otistik bebeklerin odaklanma, bir kişiye ya da nesneye sabitlenme becerisinin 2. aydan sonra kademeli olarak azaldığı sonucuna vardı.

Araştırmaya imza atan Warren Jones ve Ami Klin, bulguların çıplak gözle anlaşılamayacağını ve bunların daha geniş çaplı araştırmalarla da doğrulanması gerektiğini ancak sonuçların, bugün yaklaşık 2 yaşından itibaren belirlenebilen otizmin erken teşhisine ışık tuttuğunu belirtti.

Bilimadamları bir sonraki adımda gözlerin belirli hareketlerinin incelenmesi için kliniklerde kullanılmak üzere cihaz geliştirmeyi amaçlıyor.

Araştırmanın sonuçları “Nature” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bu kanser türüne dikkat: NET

Uzmanlar hormonal sistem ve sinir sisteminde oluşan tümörlerin pek çok hastalıkla karıştırılabildiğini belirtiyor ve hem doktorları hem hastaları NET (nöroendokrin...

Kapat