Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Nisan 2014, Salı 15:27

Organ nakli beklerken ölen doktor organıyla hayat verdi

Diyarbakır’da 10 yıldır organ nakli beklerken beyin ölümü gerçekleşen nükleer tıp uzmanı Dr. Deniz Karahan’ın karaciğeri İzmir’de yaşayan 15 yaşındaki bir genç kıza umut ışığı oldu.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde nükleer tıp uzmanı olarak görev yapan Dr. Deniz Karahan (35), 5 yaşından beri mücadele ettiği böbrek yetmezliği hastalığı yüzünden 5 gün önce fenalaşarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alındı.

Mesleğiyle insanlara şifa dağıtan Dr. Karahan’ın yaklaşık 10 yıldır beklediği organ naklinin yapılamaması sonucu dün gece beyin ölümü gerçekleşti.

Oğlunun durumunu öğrenen baba Ahmet Karahan, evladının tüm organlarını bağışlamak istedi ancak kullanılan ilaçlardan dolayı sadece karaciğer bağışlanabildi. Karahan’ın karaciğerini almak için Ege Üniversitesi’nden bir ekip, Sağlık Bakanlığı’nca gönderilen uçak ambulans ile Diyarbakır’a geldi.

Ekip, Karahan’dan aldığı karaciğeri İzmir’e götürdü. Karahan’ın karaciğerinin Ege Üniversitesi’nde organ nakli bekleyen ismi açıklanmayan 15 yaşındaki genç kıza nakledileceği öğrenildi.

“Biz çok acılar yaşadık, başkaları bu acıyı yaşamasın”

Baba Karahan, AA muhabirine, oğlunun 5 yaşından bu yana böbrek hastalığı ile mücadele ettiğini belirterek, hastalığı ağırlaşan oğlunun diyalize girerek yaşam mücadelesi verdiğini anımsattı.

Oğlunun yıllardır beklediği böbrek naklinin bir türlü gerçekleşmediğini anlatan Karahan, şöyle konuştu:

“Oğlum için yıllarca böbrek aradım ama nasip olmadı. Ondan dolayı hiç olmazsa benim oğlumun organlarının başkasına faydası olsun dedim ve oğlumun organlarını bağışladım. İnşallah organ nakliyapılan kişi 50 yıl yaşar da ben de oğlumun yaşadığını anlarım. Biz çok acılar çektik, başkaları bu acıyı yaşamasın. Vatandaşlar da bu konuda duyarlı olsun ki diğer babalar benim gibi üzülmesin.”

Vatandaşlara organ bağışı çağrısında bulunan Karahan, hasta olanlara organ bağışlamanın çok hayırlı bir iş olduğunu, bir insanın yaşamasına vesile olmanın her şeyden daha güzel olduğunu kaydetti.

Organıyla hayat verdi

Diyarbakır Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi Görevlisi Hatice Gündüz de Karahan ailesininorgan nakli yapılmasını isteğini bildiklerini, bu nedenle doktor olan Karahan’ın beyin ölümü gerçekleştikten sonra aile ile görüştüklerini anlatarak, ailenin organ bağışında bulunmasıyla karaciğerin alındığını söyledi.

Doktorun organını bağışlayarak aslında bir hayat bağışladığını ifade eden Gündüz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Doktor böbrek hastası olduğu için böbreklerini alamadık. Bağışlanan karaciğeri için ise acil listemizden Ulusal Koordinasyon Merkezine bildiri yaptık. Acil olarak bize İzmir’de yatan 15 yaşındaki bir kız çocuğu ismi verildi. Biz de İzmir Ege Üniversitesi’ndeki hocalarımızı 112 hava ambulansları ile çağırdık. Onlar da organı aldıktan sonra hasta olan kız çocuğuna nakil yapmak için yola koyuldular. Bağışla acil bekleme sırasında olan her an için ölümle yüz yüze olan bir hastamızın hayatı kurtuldu. Organ bağışlayarak aslında bir hayat bağışladılar.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de kök hücre nakli 10 katına çıktı

Türkiye kök hücre (kemik iliği nakilleri) tedavilerinde sağlık turizm merkezi olma yolunda. 2000 yılında 290 kemik iliği nakli gerçekleşen ülkemizde...

Kapat