Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Haziran 2013, Perşembe 15:24

Omega-3 depresyona iyi geliyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, gebelikte hormonal değişikliğin psikolojiyi olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Buyru, gebeliğin genellikle anne açısından mutlu ve rahat bir dönem olduğunu ancak zaman zaman tersi durumlarla da karşılaşmanın mümkün olduğunu belirtti.

HAMİLELİK HORMONU DEPRESYON SEBEBİ

Bunların depresyon, gerginlik, yeme ve uyku bozuklukları olduğunu anlatan Buyru, “Gebelikte hormonal değişiklikler psikolojiyi olumsuz etkileyebilir. Hürriyet’te yer alan habere göre; hamilelikte büyük ölçülerde salgılanan progesterone genel olarak depresyona neden olan bir hormondur. Bunun dışında tiroid hormonları ve kortizondaki değişiklikler de kadında ruhsal değişime neden olur” dedi.

ANNELİKLE BAŞA ÇIKMAK ZOR GELEBİLİR

Prof. Dr. Buyru, gebelik öncesinde mevcut psikolojik bozuklukların da hamilelik sırasında daha etkili şekilde ortaya çıkabileceğini kaydederek, bunun
da kullanılan ilaçların gebelik nedeniyle bırakılmasından kaynaklanabileceğini ifade etti.

Depresyonun, doğum sonrasında da annenin sağlığını olumsuz etkileyebileceğini bildiren Buyru, “Bebeğe bakamama ve başa çıkamama korkusu,
annede depresif belirtilere neden olur” diye konuştu.

“OMEGA-3 DOĞUM SONRASI DEPRESYONU AZALTIYOR”

Yeme bozukluklarının da anne sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Prof. Dr. Buyru, bu durumun erken doğuma ve bebekte gelişme geriliğine yol açabileceğini vurguladı.

Bütün ruhsal değişikliklerin, gebeliğin ilk ve son üç ayında daha sık görüldüğünü ifade eden Buyru, şöyle devam etti:

“Gebelerin yaklaşık yüzde 15’inde görülür. İkinci üç aylık dönem nisbeten daha rahattır. Egzersiz, yürüyüş, gebenin rahatlamasına yardımcı olur. Psikolojik destek ve konuşma tedavilerinden yararlanılabilir. Daha şiddetli belirtiler olduğunda doktor önerisi ile bazı ilaçlar kullanılabilir. Gebeliğin son üç ayında omega-3 kullanımının doğum sonrası depresyon riskini azalttığı yönünde bulgular var. Doğum sonrası depresyon ciddi bir durumdur, mutlaka doktora başvurulmalıdır.”

HAMİLELİKTEN ÖNCE FOLİK ASİT

Buyru, gebelik öncesi folik asit kullanımının da önemli olduğuna değinerek, şu bilgileri verdi:

“Gebe kalmadan 6-8 hafta önce başlanan folik asit kullanımı bebeğin beyin ve omurga gelişimi ile ilgili hastalık riskini azaltmaktadır. Folik asit kullanmaya, gebe kalmadan önce başlamak ve hamileliğin ilk 2 ayı boyunca sürdürmek önemlidir. Omurganın kemik yapısı gebeliğin 7. haftasında kapandığından sonraki kullanım sadece kan yapımı açısından önemlidir. Günlük önerilen folik asit dozu 400 mikrogramdır.”

Uzmanlar ayrıca, Omega-3’ün doğum sonrası depresyonda olduğu gibi ergenlik dönemi depresyonunda da etkili olduğunu belirtiyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sahte ilaç satışına Interpol takibi

İnternet üzerinden satılan sahte ilaçlara karşı çok sayıda ülkenin, Interpol ile ortak yürüttüğü "Pangea 6" operasyonu kapsamında, Türkiye'de yurt dışından...

Kapat