Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Mart 2014, Pazartesi 16:47

Ölümcül Ebola virüsü 59 can aldı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (Unicef) şu ana kadar Gine’de 59 kişinin canını alan Ebola salgınının başkent Konakri’ye ulaştığını açıkladı. Örgüt geçtiğimiz ay ortaya çıkan salgının Gine’nin yüzlerce kilometre güneyinden çok hızlı şekilde yayıldığını belirtti.

Hastalığın tedavisi ya da bir aşısı bulunmuyor. Yakın temasla insanlar arasında yayılan salgına yakalananların yüzde 25 ile yüzde 90’ı hayatlarını kaybediyor.

Hastalığın belirtileri arasında iç ve dış kanama, ishal ve kusma yer alıyor.Unicef yetkililerinin, Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, şu ana kadar hastalığa yakalanan 80 kişiden 59’u hayatını kaybetti. Örgüt en az üç kurbanın ise çocuk olduğunu belirtti.

Gine’de ilk kez ortaya çıkan salgının iki milyon kişinin yaşadığı başkent Konakri’ye ulaşmış olması kaygıları artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Ebola’nın normalde tropik yağmur ormanların bulunduğu Afrika’nın iç ve batı kesimlerinde görüldüğünü kaydediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Ebola vakaları Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edilmişti.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanseri bitirecek buluş

Amerikalı bilimadamlarının araştırması müthiş gerçeği ortaya çıkardı. Mantar, rahim ağzı kanserini önleyebilir. ABD'deki Teksas Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma,...

Kapat