Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Ekim 2012, Pazartesi 18:50

Okulda Diyabet Programı, fark yaratan öğretmenleri ödüllendiriyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafından yürütülen ve Sanofi tarafından desteklenen “Okulda Diyabet Programı”, diyabet belirtisi olan çocuklara erken tanı konmasına katkı sağlayan ve diyabetli çocukların bakımına destek olan öğretmenleri “Fark Yaratan Öğretmen Ödülü” ile ödüllendiriyor.

Okulda Diyabet Programı kapsamında 2010’dan bu yana 600 bine yakın öğretmene ulaşılarak eğitimler verildi. “Fark Yaratan Öğretmen Ödülü” ile de programın hayata geçirilmesinde özgün katkılarda bulunan öğretmenlerin ödüllendirilmesi hedefleniyor. Ödül programı ile Okulda Diyabet Programı süresince sınıfındaki diyabetli çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan, diyabetli çocukların bakımına katkı ve destek sağlayan öğretmenlerin saptanması ve desteklenmesi amaçlanıyor.

“Fark Yaratan Öğretmen Ödülü”, ODP için de önemli bir gösterge olacak

Türkiye’de 15-20 bin civarında diyabetli çocuk olduğunu vurgulayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı ve Okulda Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun, ödül programı için şunları söylüyor:

“Sadece yetişkin hastalığı olmayan diyabet, eğitim ortamlarında çocuklar için çeşitli zorluklara yol açıyor. Farkındalığın düşük olduğu okullarda diyabetli çocukların en çok sıkıntı yaşadıkları konular arasında ders sırasında öğün alamamak ve tuvalete gitmelerine izin verilmemesi gibi problemler yer alıyor. ‘Okulda Diyabet Programı’ ile hem öğretmenlerin diyabet bulguları konusunda bilinçlendirilmeleri hem de diyabetli öğrencilerin yaşam kalitesinin yükseltilmesini hedefledik. ‘Fark Yaratan Öğretmen Ödülü’, Okulda Diyabet Programı’nın hedefine ne kadar ulaştığını göstermesi açısından da önemli bir platform özelliği taşıyor.”

Yedi öğretmen eğitim programı ile ödüllendirilecek

“Fark Yaratan Öğretmen Ödülü” için öğretmenler Çocuk Endokrin ve Diyabet Merkezleri, İl Halk Sağlığı Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul yönetimleri tarafından aday gösterilebilecekleri gibi kendileri de başvuru formlarını doldurarak 30 Ekim 2012 tarihine kadar bilgi@okuldadiyabet.org adresine gönderebilir. Başvurular Okulda Diyabet Programı yöneticileri, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilecektir. Ödül olarak her bölgeden bir kişi olmak üzere toplam 7 öğretmene yurt dışı eğitim gezisi ödülü verilecek. Öğretmenlere ödülleri 14 Kasım Dünya Diyabet Günü haftasında törenle takdim edilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ulusal KBB ve BBC Kongresi’nde, “Uyku Apnesi ve Horlama Cerrahi” teknikleri salonlara taşındı

34. Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi'nde Deva Holding'in katkılarıyla bir ilk gerçekleşti.

Kapat