Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Haziran 2009, Pazartesi 13:13

Odyoloji şefine uluslararası ödül

101 ülkede 100 binden fazla üyesi olan Inner Wheel Kulüpleri tarafından verilen Margarette Golding Ödülü’ne layık görülen Ayşen Erdil, daha önce Türkiye ve komşu ülkelerde yaptığı gönüllü çalışmalarından dolayı Amerikan Odyoloji Akademisi tarafından “İnsani Yardım Ödülü”nün de sahibi olmuştu. Erdil, akademinin bu ödüle layık gördüğü ilk Türk Odyoloğu olma özelliğini taşıyor.
 
Ayşen Erdil, Türkiye ve komşu ülkelerinin kırsal bölgelerindeki sağlık gereksinimlerini karşılamak, insan ve çevresinin sağlığını korumak, iyileştirmek, bu konuda eğitim vermek amacıyla 1999 yılında Symbiosis Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği’ni kurdu. Uzman doktor, hemşire, sağlık personeli, eğitimci ve çevrecilerden oluşan gönüllü ekiplerle;  Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Afganistan ve Kosova’da kırsal kesimlerde eksikliği görülen sağlık hizmetlerinin ve eğitiminin ulaşmasını örgütledi. Symbiosis Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği’nin çalışmaya başlamasından bir süre sonra da, grubun yeni bir hizmeti olarak odyoloji uygulamalarını başlattı. İşitme sağlığını hedefleyen bu uygulamayı, bu hizmete erişme olanağı olmayan köylere ve köy okullarına ulaştırdı. Sürekli olarak gereksinim duyulan yeni çalışma alanlarına girdi ve beş yıl önce de Symbiosis ekiplerinin hizmet verdiği bölgelerde yenidoğan işitme taraması çalışmalarını başlattı. 2008 yılında zihinsel engelli gençlere ve erişkinlere çeşitli spor dallarında eğitim ve yarışma olanağı sağlayan Özel Olimpiyatlar kapsamındaki Sağlam Atlet programı içinde yer alan İşitmenin Ölçülmesi Programı’nın Türkiye Koordinatörlüğünü üstlendi. Halen bu görevi de ekibiyle birlikte gönüllü olarak yürütmektedir.
 
 

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
DSÖ’nün tavsiye ettiği aşı

Merck Sharp Dohme İlaçları'nın HPV virüsüne karşı geliştirdiği dörtlü aşı Gardasil, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ön-yeterlilik onayına layık görülen...

Kapat