Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Eylül 2013, Perşembe 09:46

Nüfusu 500 binin altındaki illere tıp fakültesi açılmayacak

Yalova Üniversitesi Rektörü Niyazi Eruslu, YÖK’ün koyduğu 500 bin nüfus şartına göre Yalova’da bir tıp fakültesi açılmasının mümkün olamayacağını, ancak kendilerinin “B” planlarının hazır olduğunu söyledi.

Rektör Niyazi Eruslu CHP Yalova belediye başkan aday adayı Vefa Salman’ı ziyaret etti. Yalova’ya bir tıp fakültesi kazandırılması konusunda açıklamalarda bulunan Eruslu, YÖK’ün bu konuda bir prensip kararı olduğunu söyledi. Nüfusu 500 binin altında olan illerde tıp fakültesi açılmasının mümkün olamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Eruslu bu konuda bir B Planı yaptıklarını ve bunu hayata geçirmek için ilk adımı attıklarını bildirdi.

Eruslu, “Yalova Üniversitesi olarak sayın Cumhurbaşkanımızın bize vermiş olduğu hedefler doğrultusunda yeni, öncelikli ve teknoloji odaklı bir üniversite kurmak istiyoruz. Onun için Yalova Üniversitesi olarak Türkiye’de olan bölümleri açmamaya özen gösteriyoruz. Aldığımız öğrencinin mezun olduktan sonraki istihdamını düşünüyoruz.

Önümüzdeki günlerde tarım yönetimi mühendisliği bölümü açmak istiyoruz. Atatürk Araştırma Enstitüsü’nün imkanlarının aynı anda eğitime de yansıması lazım. Bu bakımdan bu bölümü açmayı uygun gördük. Bir diğer konu ise tıp fakültesi konusu. Bu konunun da 3 boyutu var. Bunlar üniversite, bölge ve YÖK boyutları. YÖK’ün almış olduğu bir prensip kararı var. Bu karara göre üniversitenin açıldığı ilde merkez nüfusun 500 bin olması gerekiyor.

Dolayısıyla şu gün ki şartlarla Yalova’da bir tıp fakültesi açılması imkanı yok. Yalova’nın nüfus projeksiyonuna baktığınızda da uzun yıllar böyle bir nüfusa ulaşılması mümkün değil. Ancak bizim bu konuda bir ‘B’ planımız var. Tıp fakültesi YÖK’den geçemiyor, ama sağlık bilimleri fakültesi geçebiliyor. Evvela bu fakültenin alt yapısını ve gerekçelerini YÖK’e gönderdik. İlk bu fakültenin açılmasını sağlayacak ve bu fakülte içerisinde tıp fakültesinin yapılanmasını tamamlayacağız. Ardından da bu fakülte üzerinden tıp fakültesini talep edeceğiz. Özellikle Körfez köprüsünün de tamamlanması ile birlikte İstanbul, Bursa ve Kocaeli’ne ulaşım mesafesi ortalama 1 saat olacak. Dolayısıyla YÖK’e burada açılacak fakültenin bütün bölgeye hizmet vereceğini bildirik tıp fakültesini ilimize kazandıracağız” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla yaşam uzatan pil

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nezih Özdemir, Nöroloji...

Kapat