Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Mayıs 2013, Cuma 17:39

Novo’nun obezite ilacı hazır

Novo’nun obezite ilacının 2014 yılının sonunda Amerika’da piyasada olacağı bildirildi. Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk, gelecek yılın sonuna kadar ABD’de obezite tedavisinde kullanılan liraglutide(Victoza) adlı ilacın satışının başlatılmasının planlandığını bildirdi.

Dünyanın en büyük insülin üreticisi şirket, en azından bir sonraki neslin insülin tedavilerini dengelemek için ilacın yardımcı olacağını umduklarını belirtiyor.

Diyabet tedavisinde kullanılan Victoza markası altında 2 tip ilacın da satışta olduğunu belirten şirket, yeni ilaçları liraglutide 3 mg ile yaptıkları son klinik deneylerde hastaların 8 kilo verdiklerinin gözlendiğini söyledi.

Ancak geçtiğimiz Cuma günü bazı analistler tarafından ilacın başarı sağlamak konusunda güçlü olup olmadığı sorgulandı. Liraglutide’nin obezite tedavisi için günde 25 $’lık bir maliyeti olduğu belirtildi.

Novo Bilimsel Görevlisi Mads Thomsen Reuters’e verdiği demeçte, liraglutide’nin rakiplerinden daha iyi bir ürün olduğu için pahalı olduğunu söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tarçın Alzheimer riskini azaltabilir

ABD'deki California Üniversitesi'nden Roshni George ve Donald Graves'in yaptığı araştırma, tarçında bulunan cinnamaldehyde ve epikatekin bileşenlerinin Alzheimer ile mücadelede başarılı olduğunu...

Kapat