Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Temmuz 2013, Çarşamba 11:28

Novo Nordisk hemofili eğitimine destek oluyor

Novo Nordisk Hemofili Vakfı,  Türkiye’de,  Hemofili Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı önderliğinde hemofili bilinirliğini artırmaya yönelik planlanan eğitim projesine kaynak ayırarak destek veriyor.

Novo Nordisk Hemofili Vakfı (NNHF), gelişmekte olan ülkelerde hemofili hastalarının daha iyi tedavi hizmeti almalarına yönelik girişimleri desteklemek amaçlı oluşturulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş. 2005 yılında Zürih’te faaliyete geçen Novo Nordisk Hemofili Vakfı, dünyada hemofili alanında yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinde birçok proje gerçekleştiriyor.  Novo Nordisk Hemofili Vakfı çalışmalarında ‘tanı ve tedavi hakkında bilgilendirme’, ‘hasta kayıt sistemleri’, ‘eğitim ve bilinçlendirme’ şeklinde üç temel konuya odaklanıyor.

Prof. Dr. Kaan Kavalı tarafından geliştirilen ve Novo Nordisk Hemofili Vakfı’nın Türkiye’de destek verdiği eğitim projesi, hemofili bilgi ve tecrübelerin paylaşılarak daha da iyileştirilip geliştirileceği Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki sağlık çalışanları ile hasta ve hasta yakınlarına yönelik olarak tasarlandı. Proje kapsamında sağlık çalışanlarının bilgi ve tecrübelerinin artırılması, hastaların tedaviye katkıdaki rollerinin belirlenmesi ve sağlık profesyonelleri arasında tecrübe paylaşımının artırılması hedefleniyor.

Bu hedef doğrultusunda proje kapsamında planlanan toplantıların ilki Mayıs ayında Diyarbakır’da başarıyla gerçekleştirildi. İkinci eğitim toplantısının Ekim ayında Van’da yapılması planlanıyor. Bu iki eğitim toplantısı ile 100’den fazla sağlık çalışanı ve hasta ve hasta yakınına ulaşılması amaçlanıyor.

Projenin uluslararası sorumlusu ve Novo Nordisk Hemofili Vakfı temsilcisi Denise Ineichen projeyle ilgili şunları aktardı:

“Türkiye ile işbirliği içinde ilk defa bir proje gerçekleştirmekten dolayı son derece heyecanlıyız. Prof. Dr. Kaan Kavaklı önderliğinde düzenlenecek eğitim toplantılarının bu alana önemli bir katkı sağlayacağını umuyor ve sabırsızlıkla eğitim toplantılarının gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Hemofili Dernekleri Federasyonu Başkanı ve projenin yaratıcısı Prof. Dr. Kaan Kavaklı eğitim programının kapsamı ve proje hakkında görüşlerini şu şekilde ifade etti:

”Diyarbakır ve Van’da yapacağımız eğitim ve bilgilendirme toplantılarıyla Doğu’da yaşayan hemofili hastalarına yönelik ciddi katkılar sağlanacağına eminiz. Deneyimli hekim ve hemşirelerin 2 gün süreli katkılarıyla yapılacak bu interaktif toplantılarla sadece hemofili hastaları ve aileleri değil, bu hastaları takip ve tedavi eden sağlık personeli de en son tedavi imkanları hakkında bilgilendirilecektir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ameliyat kaldıramayan kalp hastalarına yeni yöntem

Ameliyat kaldıramayan kalp hastalarına uygulanan bu yöntemin kan dolaşımını canlandırıp kalbin ve tüm organların kanlanmasını artırdığı ve doğal bir iyileşme...

Kapat