Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis 17 Nisan 2014, Perşembe 10:46

Novartis “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” listesinde”

Novartis, Fortune Dergisi’nin her yıl yayınladığı “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” listesinde ilaç firmaları kategorisinde ilk üç şirket arasında yer alarak bir kez daha büyük bir başarıya imza attı.

Dünyanın lider ilaç firmalarından Novartis, ABD’li Fortune Dergisi’nin her yıl yayınladığı “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” listesinde ilaç firmaları kategorisinde ilk üç şirket arasında yer aldı.

Şirketlerin, global rekabetçilik,  yenilikçilik, insan yönetimi, mali sağlamlık, sosyal sorumluluk, yönetim kalitesi gibi dokuz spesifik kategoride değerlendirildiği listede, firmaların zorlukları aşabilme, kriz yönetimi ve sosyal medya ile ilişkileri de incelendi.

Genel merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis, 133.000 çalışanı ile 140’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor. Novartis’in uzun dönem sürdürülebilir büyüme stratejisi firmanın, sağlık sektörünün beş temel segmentine yayılmış portföyünün odaklı çeşitlilik yaklaşımına dayanıyor. Yenilikçi ilaç, göz ürünleri, jenerik ürünler, aşı ve tanı ürünleri, reçetesiz ilaçlar ve hayvan sağlığı alanlarının tümünde en önde gelen firmalardan birisi olan Novartis’in stratejisinin temelinde, geniş çeşitliliğe sahip portföyünün tamamında yenilik üretme, büyüme, kalite ve üretkenliğe derinden bağlılık yatıyor.

Novartis, geliştirme çalışmaları devam eden 130’un üzerinde molekül ile sektörün en güçlü ürün portföylerinden birine sahip bulunmaktadır. 2013 yılında 9.6 milyar doları Ar-Ge yatırımlarına kanalize edilen Novartis’in gelecek ürün portföyünde kanser, solunum hastalıkları, metabolizma hastalıkları, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar ve göz hastalıklarının tedavisine yönelik ilaçlar yer alıyor.

Türkiye’de yaklaşık 2300 çalışanı ile 1955 yılından bu yana üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürüten Novartis, yaşam kalitesini artırmayı ve süresini uzatmayı hedefleyen çalışmalarını sürdürüyor.

Fortune tarafından 1983’te hazırlanmaya başlanan ve her yıl yayınlanan sıralama, sektördeki firmaların yönetim kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticilerinin diğer firmalara verdiği puanlara göre belirleniyor. Büyük global firmalardan yaklaşık 4000 yönetici, direktör ve mali analistin algılarını yansıtan sıralamada 57 farklı sektörün yanı sıra birçok ülke/ bölgeyi kapsayan sektör listeleri de yer alıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bel altı felç vakaları tarih olacak

Kentucky Louisville Üniversitesi doktorlarınca keşfedilen yeni bir simülasyon yardımıyla kötürüm kalmak bir kader olmaktan çıkacak. Dört felçli hasta üzerinde denenen...

Kapat