Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis 14 Nisan 2014, Pazartesi 14:52

Novartis, 2 milyon sıtma tedavisi sağladı

Novartis, sıtma konusunda önemli çalışmalara imza atan global yardım kuruluşu Malaria No More (Sıtmaya Son) ile güçlerini birleştirdi. Sıtmaya bağlı ölümlerin önüne geçmek için yapılan bu işbirliği kapsamında yürütülen “Power of One” (Birliğin Gücü) bağış kampanyasıyla,  Zambiya’ya 2 milyon pediatrik sıtma tedavisi sağlandı.

Novartis, sıtma konusunda önemli çalışmalara imza atan global yardım kuruluşu Malaria No More (Sıtmaya Son) işbirliğiyle “Power of One” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında finanse edilen 1 milyon sıtma tedavisine ek olarak 1 milyon sıtma tedavisi bağışladı. Bağışlar sonucunda Zambiya’ya 2 milyon pediatrik sıtma tedavisi sağlandı.

Global bir dijital bağış kampanyası olan Power of One kapsamında, dünya genelinde insanların, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan sıtmadan kaynaklanan çocuk ölümlerinin sonlandırılmasına destek olması hedefleniyor. Afrika’daki çocuklar için, internet ve cep telefonu teknolojisi aracılığıyla sıtma testleri ve tedavileri finanse edilen ve ilk olarak Zambiya’da gerçekleştirilen proje ile ülkedeki bebek ölümlerinin %40’ından sorumlu olan hastalığın yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Novartis Dünya Başkanı Joseph Jimenez “Dünyada sıtma görülme sıklığı azalmış olsa da, hastalık Afrika’da her dakikada bir çocuğu öldürmeye devam ediyor. Novartis olarak, on yılı aşkın bir süredir sıtma ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Günümüzde artık sıtmadan kimsenin ölmemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Power of One’a olan desteklerinin Novartis’in sıtma ile savaşmak için uzun vadedeki çabalarını yansıttığını belirten Jimenez, “Bu ölümcül hastalığın kontrol altına alınması ve sonunda tamamen ortadan kaldırılması konusunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Malaria No More Başkanı Martin Edlund ise “Power of One kampanyası sayesinde bir buçuk milyon tedavi Zambiya’ya ulaştı ve önümüzdeki günlerde 500,000 ilave tedavi daha ulaşacak. Halk arasında büyük yankı uyandıran kampanya ile Zambiya’daki çocukların ihtiyaç duydukları tedaviye erişimleri sağlandı. ‘Bir dolar bağış ile bir çocuğun hayatını kurtar’ parolasıyla yola çıkarak, bu hastalıktan kaynaklanan ölümlerle mücadelede Novartis gibi ileriyi gören bir firma ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Power of One kampanyası ile ilk kez, sıtma görülen çocuklar için bu kadar kısa bir zamanda bu kadar çok pediatrik tedavi sağlanmış oldu. Kampanyayı finansal açıdan destekleyen Novartis, 2015’e kadar her yıl toplum tarafından finanse edilen 1 milyon tedavinin karşılığını taahhüt etmeye devam edecek. 2009’dan beri 600 milyonun üzerinde tedavi sağlamış olan Novartis, bunlardan 200 milyonu özellikle sıtmanın yaygın olduğu ülkelerdeki çocuklar için kar amacı gütmeden geliştirmiştir. Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından öncelikli kamu sağlığı alanı olarak kabul edilen sıtma, bulaşıcı hastalıklar arasında en ölümcül olanıdır.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Solunumla şifreleme metodu geliştirildi

İngiltere’de bulunan Lancester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, solunum sırasında kalp ve ciğerin birbiri ile iletişiminden esin alan bir şifreleme metodu geliştirdiler. Bu...

Kapat