Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Haziran 2012, Perşembe 18:38

Nokia’dan sağlıkta dönüşüm yaratacak 2,25 milyon dolarlık yarışma

Nokia ve X PRIZE Vakfı bireylerin sağlık takibinin niteliğini, doğruluğunu ve kolaylığını artıracak yeni sağlık sensörleri ve algılama teknolojileri geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla, dünya çapında 2,25 milyon dolarlık Nokia Sensing X CHALLENGE yarışmasını başlattı. Bu teknolojilerdeki gelişmeler, bireylerin kendi sağlık verilerini rahatça kontrol ve kaydetmelerine imkân tanıyarak hem bireylerin hem de sağlık uzmanlarının kritik bilgilere, ihtiyaç duydukları her an ve her yerde rahatça ulaşmalarını sağlayacak.

Yarışma, X PRIZE Vakfı Başkanı ve CEO’su Dr. Peter H. Diamandis ile Nokia Yetkili Başkan Yardımcısı ve CTO’su Henry Tirri tarafından California, San Diego’daki Wireless-Life Sciences Alliance (WLSA) Yakınsama Zirvesi’nin açılışında duyuruldu.

Dr. Diamandis,

“Nokia’yla kurulan ortaklık, bu yarışma için son derece isabetli oldu. Bir laboratuvarı küçük bir çip üzerine sığdırmayı sağlayan yapay zekâ ile dijital görüntüleme teknolojilerinin bir araya gelmesiyle işlerlik kazanan algılama teknolojileri büyük bir hızla ilerliyor ve eninde sonunda cep telefonlarıyla entegre bir hale gelecek. Sensör ve algı teknolojisini hastalık yönetiminin ötesine, halk sağlığı ve fitness gibi alanlara da taşımamız gerek. Nokia Sensing X CHALLENGE, sağlık sensörleri ve algı teknolojilerine radikal bir yenilik getirecek. Bu yenilik, bireylerin sağlık hizmetine nerede, ne zaman ve nasıl ulaşacakları konusunda daha iyi seçenekler sunacak. Sonuçta sağlık hizmeti, bu bütünleşik dijital sağlık çözümleri sayesinde, dünya çapındaki tüketiciler için daha rahat, ekonomik ve ulaşılabilir bir hale gelecek.”

dedi.

X PRIZE Vakfı Başkanı ve CEO'su Dr. Peter H. Diamandis

Dünya çapındaki sağlık sistemlerinin yetersizliği ve toplam maliyeti, yıllardır sosyal ve siyasi bir baskı unsuru. ABD’de her yıl sağlık sistemine harcanan para, 2 trilyon dolardan fazla. Bu ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının %15’inden fazlasına denk geliyor. Sağlık sensörleri, bu eğilimi durdurma kapasitesine sahip. Tüketicilerin sensör ve algılama çözümlerini kullanmaları, hekimler ile hastaların menfaatine olacak maliyet düşüşlerinin yanı sıra, sağlık hizmetlerini iyileştirme, yaygınlaştırma ve kolaylaştırma potansiyeli taşıyor.

Dr. Tirri,

“Nokia, Açık İnovasyona pozitif bakıyor. Bu tür yarışmalar hem kısa bir zaman diliminde önemli bir ilerleme kaydetmek için eşsiz bir yöntem, hem de yepyeni bir ekosistem yaratmaya yardımcı oluyor. Bu yarışma, bizlerin mobil algılama cihazlarının tüm potansiyelini anlamamıza yardım edecek; dünya çapında milyarlarca insanın hayatının dönüşümünde önemli bir rol oynayabilecek algılama teknolojilerindeki ilerlemelerin öncüsü olacak.”

dedi.

Nokia Sensing X CHALLENGE yarışması, üç etkinlikten oluşan bir seri olup önümüzdeki üç yıl boyunca sürecek. Her bir etkinlik, üç aşamadan oluşacak: Kayıt, Ön Eleme ve Final. Her bir yarışmanın kazananları, farklı alanlardan sektör uzmanlarının oluşturduğu tarafsız bir jürinin kararıyla, sınıfının en iyisi teknolojileri geliştiren ekipler arasından seçilecek.

Nokia Sensing X CHALLENGE dâhilinde geliştirilen çözümler, 10 milyon dolarlık Qualcomm Tricorder X PRIZE ödüllerinde de yarışacak. Bu yarışma, Qualcomm ve Qualcomm Vakfı Başkanı ve Qualcomm CEO’su Dr. Paul Jacobs’un 2012 Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) açılış konuşmasında ilan edilmişti. Qualcomm Tricorder X PRIZE, tüketicilerin sağlık hizmetlerine avuçlarının içinden erişmelerini sağlayan aygıtların gelişimini hızlandırmayı amaçlayan küresel bir yarışma. Nokia Sensing X CHALLENGE ve Qualcomm Tricorder X PRIZE, yenilikçi teknolojiler yoluyla sağlık sektörünün baştan yaratılmasını sağlayan ve tüketiciler için fiyatları önemli ölçüde azaltan bir ekosistem kurulmasına yardım edecek.

Nokia Sensing X CHALLENGE hakkında daha fazla bilgi için, nokiasensingxchallenge.org adresini ziyaret edebilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sandoz’a yeni Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü

Sandoz Türkiye'de Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörlüğü görevine Elif Aslan atandı.

Kapat