Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Eylül 2011, Cuma 17:57

Nazal karbondioksit uygulaması ile alerjik rinitin semptomlarını gidermek mümkün

Sonuçları Annals of Allergy, Asthma, & Immunology’de yayınlanan çalışmada araştırmacılar nazal yoldan hızlıca uygulanacak küçük bir miktar karbondioksit gazının preniyal alerjik rinitin semptomlarını gidermek için kullanılabileceğini söylüyorlar.

En az 2 yıllık preniyal alerjik rinit öyküsüne sahip 348 hastanın katılımı ile gerçekleştirilen çalışmada hastalara karbndioksit iki farklı akış hızında (5 ve 10 mL s-1) ve iki farklı sürede (10 ve 30 saniye) uygulanmış. Çalışmada, 4 saat boyunca klinikte semptomları kontrol edilen hastalar klinik dışında da 24 saat boyunca takip edilmişler.

Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, karbondioksitin sinüslerden basınç yardımı ile hızlıca verilmesiyle bir çeşit gazla temizleme etkisi yaratılarak kaşınan, sulanan gözler ve akan burun gibi semptomların giderilebileceği görülüyor. Karbondioksitin söz konusu semptomlar konusunda hızlı bir rahatlama sağladığını belirten araştırmacılar, yöntemin uygulanması sırasında karşılaşılan baş ağrısı, burun ağrısı ve göz yaşarması gibi yan etkilerin oldukça kısa süreli olduğunu belirtiyorlar.

Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılardan ABD Creighton Üniversitesi’nde Alerji ve İmmünoloji Bölüm Başkanı Dr. Thomas B. Casale WebMD’ye yaptığı açıklamada, kendi üzerinde de denediği yöntem için;

“Gazlı bir içecek içerken birisi sizi güldürdüğünde gazın burnunuza kaçması gibi, bilirsiniz, hani burnunuz sızlar? Kimileri karbondioksitle bu etkiyi yaşıyorlar. Gazı kapatır kapatmaz söz konusu his hemen ortadan kalkıyor.”

ifadesini kullanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Türkiye Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevine Tuba Sözeri getirildi

Uzun yıllardır dış ilişkiler ve iletişim alanında çeşitli görevlerde bulunan Tuba Sözeri Novartis Türkiye Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevine getirildi.

Kapat