Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Mayıs 2014, Pazartesi 11:04

Musluk suyunda ‘Benzoylecgonine’e rastlandı

ABD’de California Üniversitesi biliminsanları bol yağlı yiyecekler yiyip, yine de sağlıklı bir kalbe sahip olmanın sırrının kutup ayılarının genlerinde gizli olabileceğini açıkladı.

79 kutup ayısından aldıkları doku örnekleriyle türün gen haritasını çıkartan araştırmacılar, 500 bin yıl önce boz ayılardan ayrılarak yeni bir tür oluşturan kutup ayılarının bu süreçte hızla evrim geçirdiğini ve yağlı besinlerin zararlı etkilerine karşı bağışıklık kazandığını söyledi.
Uzmanlar herhangi bir insanın bir kutup ayısınınki kadar yüksek kolestrole sahip olması durumunda kalp krizi geçirmemesinin imkansız olacağını belirtti.

VÜCUTLARININ YARISI YAĞ

Araştırma ekibinden moleküler ekolojist Eline Lorenzen, zorlu iklim koşullarında çok fazla enerjiye ihtiyaç duyan bu hayvanların vücutlarındaki kalın yağı kullandıklarını söyledi. Vücutlarının neredeyse yarısı yağ olan bu ayılar, su ihtiyaçlarını ise vücuttaki yağın parçalanması ile elde edilen metabolik su ile karşılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Koklayarak kanseri tespit ediyorlar

Rehber köpekler insanlara yürümekten, çamaşırları asmaya kadar birçok işte yardımcı olabiliyor. "Tıbbi tespit" köpekleri ise sadece günlük işlerde yardım etmekle...

Kapat