Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Temmuz 2013, Perşembe 09:59

“Mucize” ilaçların takibi sınır dışında da sürüyor

RTÜK, gıda takviyelerinin ve bitkisel ürünlerin genel sağlığa aykırı ve halkı yanıltıcı tanıtımlarını yayınlayan yabancı lisanslı uydu kanallarına kendilerinden lisans alma zorunluluğu getirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) edindiği bilgiye göre Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığının işbirliğiyle, gıda takviyelerinin ve çeşitli bitkisel ürünlerin, genel sağlığa aykırı ve halkı yanıltıcı şekilde tanıtımlarını yapan kanallar Üst Kurul tarafından takibe alındı.

Bu çerçevede yapılan denetimler sonucunda, ilaç özelliği olmayan çeşitli gıda takviyesi ve bitkisel ürünleri, “her derde deva”, “mucize ilaçlar” gibi tanıtarak, genel sağlığa aykırı ve halkı yanıltıcı şekilde yayın yapan kuruluşlara çok sayıda müeyyide uygulandı.

Müeyyidelerin yüzde 56’sı gıda takviyeleri ve bitkisel ürünlere

Üst Kurulun, ilgili Yasa’nın yürürlüğe girdiği 3 Mart 2011’den bu yana verdiği 3 bin 200 müeyyidenin yüzde 56’sını (1800) gıda takviyelerinin ve bitkisel ürünlerin sağlığa aykırı ve halkı yanıltıcı tanıtımları oluşturuyor.

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun’un da bu tür tanıtımların daha çok uydudan Türkçe yayın yapan yabancı lisanslı kanallarda görüldüğünün belirlenmesi üzerine yayınlarını ileten bütün platform işletmecileri ve altyapı işletmecileriyle toplantı yaptı.

Dursun toplantıda, platformlar üzerinden yayın yapacak kuruluşların, AB Görsel İşitsel Medya Hizmetleri Yönergesi’nde öngörülen “yargı yetkisi” ilkesine uygun olarak Türkiye’de RTÜK’ten lisans almaları gerektiğini söyledi.

RTÜK’ten izin almadan yayın yok

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşun müracaatının olmasının kendisine yayın hakkı vermeyeceğine dikkati çeken Dursun, yayına ancak RTÜK’ün izniyle başlanabileceğini vurguladı.

Herhangi bir kuruluşun, platform/altyapı işletmesinden yayın yapmayı düşünüyorsa ilk yapacağı işin RTÜK’ten lisans almak olması gerektiğini kaydeden Dursun, aksi halde hukuken sorun çıktığına işaret etti.

RTÜK lisansı şartı

Dursun, RTÜK’ten lisans almadan platformlar üzerinden yayına geçen kuruluşların Sağlık Bakanlığı’nın tüm müdahalelerine rağmen yoğun olarak gıda takviyelerinin tanıtımlarını yayınladıklarına dikkati çekerek, bu kuruluşların lisans almamaları halinde, bitkisel ürün reklamlarının önünün alınamaz bir şekilde televizyonları işgal edeceğini ve sonu gelmez bir furyaya dönüşeceğini kaydetti.

Dursun, platform işletmecilerinden yayıncı kuruluşlarla sözleşme yaparken RTÜK lisansı şartı aramalarını istedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin beşinci yüz nakli yapılıyor

Muğla'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı Andrzej Kucza'nın yüzü, Recep Sert adlı hastaya naklediliyor. Tatilini geçirdiği Akyaka beldesinde denizde boğulma tehlikesi...

Kapat