Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2012, Cuma 18:17

MSD ve Türk Oftalmoloji Derneği’nden Dünya Glokom Haftası nedeniyle ortak açıklama

Türk Oftamoloji Derneği ve MSD, 11-17 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Glokom Haftası kapsamında, ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, glokom hastalığı, tehlikeleri ve tedavi yöntemlerine dikkat çekildi.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı, Glokom Birimi Başkanı Prof. Dr. İhsan Öge, halk arasında “karasu” ve “göz tansiyonu” olarak bilinen glokomun, körlükle sonuçlanabilen önemli bir göz hastalığı olduğunu belirterek,

“Glokom, gördüklerimizi beynimize ulaştıran optik sinirin (görme siniri) bir hastalığıdır. Yükselmiş göz içi basınçı görme sinirine baskı yapar ve sinir liflerinin hasar görmesine neden olur. Göz içi basıncı normalden yüksek olan insanlar, yani göz tansiyonu olanlar, glokom hastalığı için risk altındadır.”

dedi. Her yaştan insanın, glokom hastası olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Öge, 45 yaş üstündeki herkesin, artan bir risk altında olduğunu belirtti. Prof. Dr. Öge, glokomun diğer önemli risk faktörleri olarak, aile öyküsü, şeker hastalığı, göz yaralanmaları, miyopi, düşük tansiyon, retina hastalıkları, migren ve diğer hastalıklar olabileceğini belirterek,

“Pek çok hastalıkta olduğu gibi, glokomda da erken teşhis ve daha sonra uygulanacak tedavinin başarısı, hastanın yaşam kalitesi açısından hayati önem taşıyor. Gözleriyle ilgili herhangi bir problemleri olmasa bile 40 yaş üstü herkesin yıllık olarak göz kontrollerini yaptırmalarını mutlaka öneriyoruz.”

dedi. Ailede glokom öyküsü olanlarda bu yaş sınırının 25 olacağını ve glokom hastalığında, hastanın tedaviye uyumunun, başarı için esas olduğunu sözlerine ekledi.

Açıklamada, dünya üzerinde körlüğün ikinci sebebi olarak gösterilen1 glokomun erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekildi. Glokomun dünya genelinde 60 milyonu aşkın insanı etkilediği ve 2020 yılında bu rakamın 79 milyonun üzerine çıkacağının tahmin edildiği2 belirtildi.

Bu önemli hastalıkla ilgili bir farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 11-17 Mart haftası tüm dünyada Glokom Haftası olarak kutlanıyor.

Referanslar:

  1. Trope G.E., “Glaucoma: A Patient’s Guide to the Disease”, University of Toronto Press, Sayfa 7, Paragraf 3.
  2. Quigley H. ve Broman A., “The number of people with glaucoma worldwide in 2010 and 2020”, Br J Ophthalmol. 2006,90:262-267.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Eczacıbaşı, uyku testi için evinize geliyor!

"Evde Uyku Testi"ni Türkiye'de ilk kez hizmete sunan Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri, hastaları uyumaya alışık oldukları ve kendilerini rahat hissettikleri ev...

Kapat