Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Şubat 2014, Çarşamba 16:39

Mikroçip ile EKG devri başladı

Teknolojide çığır açan mikro çip ile 3 yıl boyunca kalp ritminiz ölçülecek. Göğüs kafesine yerleştirilen test cihazı hastaların tahlillerini hastaneye gitmeye gerek kalmadan doktora ulaştıracak. Yeni teknik ilk olarak 1997 yılında test edildi ve 2013 yılı itibariyle olabilecek en küçük boyuta getirildi.

Portekiz başta olmak üzere birçok Avrupa hastanesinde kullanılan sistemi Kalp Uzmanı Vitor Sanfins anlattı: Euro News’in haberine göre; “Hastalar artık hastaneye gelmek zorunda değil, çünkü her yeni bilgi sistemimize düşüyor. Bu teknik hastaneden 2 ila 3 saat mesafede yaşayan kişiler için büyük kolaylık sağlıyor.”

Aygıtın deri altına yerleştirilmesi ise sadece 15 dakika alıyor. Bir santimetreden küçük olan alet, sol tarafa yerleştiriliyor. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan aygıt an ve an değerleri kaydedecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ünlü profesör nano ilaçları anlatacak

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörlüğü ve Makine Teknolojileri Kulübü (MAKTEK) işbirliğiyle gerçekleştirilecek 3. Ulusal Nanoteknoloji Kongresi, YTÜ Beşiktaş Yerleşkesi Oditoryum’da...

Kapat