Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ocak 2014, Cuma 09:44

Midede balon şişirerek kilo verme yöntemi geliyor

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre bazı Avrupa ülkelerinde obezite sorunu yaşayanların sayısı 1980’lerden bugüne üç katına ulaştı ve bu orandaki artış artık bir alarm verilmesini gerektiren seviyeye ulaştı. Amerikan San Diego Üniversitesi’nde geliştirilen ve Obalon adı verilen terapi yöntemi Avrupa’da da uygulanmaya başladı.

Obalon terapisinde hastalar, içinde sıkıştırılmış bir tür balon olan kapsülleri yutuyor. Kapsül bir mikro katetere bağlı ve balon yaklaşık bir elma büyüklüğüne gelene kadar şişiyor. Euronews’te yer alan habere göre; kapsül eriyor ve kateter ağızdan çıkarılıyor. Balonsa midenin üst kısmında duruyor ve tokluk hissi veriyor. Böylece daha az yemek yenilmesi ve kilo kaybedilmesi umuluyor.

Sindirim sistemi uzmanı operatör Sally Norton’a göre bu sistem bir tedavinin parçası olarak ya da kontrollü bir rejimle birlikte etkili olabilir. Doktor Norton’a göre balon faydalı ancak kişinin iradesi olmadan başarı gelemez:

“Bu balon onlara belki porsiyon büyüklüklerini ayarlamayı öğretebilir. düşünce yapılarını etkileyip alışkanlıklarını değiştirebilir. Ayrıca kilo kaybettikçe motivasyon da artacaktır. Bu şekilde balon sonrası dönemde de dikkatli davranabilirler.”

Bazı diyetisyen ve doktorlar ise balon yöntemine mesafeli yaklaşıyor. Onların endişesi hızlı etki etmesi durumunda hastanın rejim ya da fiziksel aktivite ihtiyacı duymaması. Ayrıca karın ağrısı ve mide bulantısı da yapacağını ifade ediyorlar. Obezite uzmanı Tam FRY’a göre her şey yaşam tarzı ve öncelikle de güçlü iradede bitiyor:

“Gerçekten yapmanız gereken şey kilonuzu korumanız, sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeniz ve vücut kütle endeksinizi 27’nin üzerine çıkarmamanız.”

Balon terapisi halen 3500 Euro civarı bir maliyet getiriyor ve her vücuda da uygulanamıyor. Ayrıca henüz elde uzun vadeli sonuçları gösteren bir veri de bulunmuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gilenya kapsül hakkında doktor mektubu

Gilenya kullanımı sırasında görülen iki hemofagositik sendrom vakası hakkında ile bir progresif multifokal lökoensefalopati vakası hakkında doktor bilgilendirme mektubu. Mektuba...

Kapat