Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Haziran 2013, Salı 09:29

Mide bakterisine karşı toz aşı geliştirildi

Yurtdışına çıkıldığında mideyi bozan en yaygın mikroorganizmalar için yeni bir hap bulundu.

Bilim insanları, başta Hindistan gibi tropik ülkelere giden turistleri etkileyen mide bakterileriyle başa çıkmak için yeni bir tedavi yöntemi buldu.

Her yıl seyahate çıkan 10 milyon insanın midesi bozuluyor ve turistlerin yarısı mide rahatsızlığı çekiyor. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilen toz halindeki aşı, E.Coli bakteri ve salmonellaya karşı başarılı oldu.

“Delhi midesi” olarak adlandırılan mide bozulması durumunda, karın krampları, ishal ve sıvı kaybı yaşanıyor. Bakteri, vücuda mikroplu yiyecek ve içeceklerle giriyor. Ntv’nin haberine göre; toz halinde bir kapsülün içinde bulunan aşı ise enterotoksijenik E.Coli ile tifoya karşı koruma sağlıyor.

Aşıyı geliştiren Profesör Nigel Slater, Telegraph’a yaptığı açıklamada, “Aşı, toz halinde olduğu için cok dayanıklı ve soğuk tutulması gerekmiyor. Aynı zamanda sadece yutulan küçük bir kapsül olan aşı için iğne olmaya da gerek yok” dedi.

Cambridge Üniversitesi biyokimya mühendisliği ve biyoteknoloji bölümleri başkanı Slater, ‘klinik deneylerin bu yılın sonuna doğru başlayacağını’ söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, güvenlik bilgisi istedi

FDA, Dynavax’in geliştirdiği Hepatit B aşısı ile ilgili olarak ek güvenlik bilgisi istedi. Dynavax Teknoloji tarafından yapılan açıklamada, ABD Gıda ve...

Kapat