Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2013, Perşembe 10:13

‘Metformin’ etken maddesi ömür uzatıyor

Diyabet ilacının, yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde farelerin ömrünü uzattığı belirlendi.

ABD’deki Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nden Rafael de Cabo ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırma, diyabet hastalığında kullanılan metformin maddesinin aşırı kalori alımını önleyici etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Az kalorili beslenme şeklinin ömrü uzatabileceğinin bilindiğini belirten bilim adamları, az dozda metforminin kalori alımını kısıtlayarak erkek farelerin ömrünün yüzde 5 uzamasını sağladığını açıkladı. Ancak araştırmacılar, yüksek dozdaki metforminin zehirliyeci etkiye sahip olduğuna ve hayvanların ömrünü kısalttığına dikkati çekti.

Daha önce yapılan araştırmalar, bu maddenin solucan gibi basit yapıdaki hayvanlarda ömrü uzatabileceğini göstermişti ancak memeli ve kanatlılardaki etkisi bilinmiyordu.

DAHA ÇOK ERKEN

Konuyla ilgili geniş çaplı araştırmaların gerektiğini belirten Cabo, şimdilik ömrü uzatmanın en iyi yolunun büyükannelerin “iyi beslen, spor yap” tavsiyesini dinlemek olduğunu ifade etti.

Araştırma, “Nature Communications” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yapay kulak üretimi çok yakında

ABD'li bilim insanları, bir hastanın hücresinden bir insanınkine yakın bir kulak yaratmaya bir adım daha yaklaştıklarını açıkladı. Uzmanlar, laboratuvar ortamında hayvan...

Kapat