Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Nisan 2009, Perşembe 18:31

Metastatik meme kanserli kadınlar ilgi bekliyor

Pfizer Onkoloji’nin katkılarıyla dokuz ülkede (İngiltere, Fransa, İspanya, Belçika, Polonya, ABD, Arjantin, Mısır ve Meksika) 950 metastatik (ileri evre) meme kanserli kadının katılımıyla gerçekleştirilen yeni global anketin sonuçlarına göre, her 10 kadından neredeyse 7’si (% 67), medyanın ileri evredeki meme kanserli kadınlara daha fazla ilgi göstermesi ve bu konuda halkın daha fazla bilinçlendirilmesini istiyor.

Gelişmiş ülkelerde erken evre meme kanserli kadınların neredeyse %30’u sonunda metastatik (ileri evre) meme kanseri aşamasına geçiyor. Bu kanser türü tüm vücuda yayılabiliyor ve erken evre meme kanserinin aksine bu aşama için herhangi bir iyileştirici tedavi bulunmuyor.
 
Pfizer Onkoloji’nin katkılarıyla, Harris Interactive® tarafından düzenlenen ve İsviçre’de 11. Erken Evre Meme Kanserinin Birincil Tedavisi Uluslararası Konferansı’nda sunulan BRIDGE Anketi’nin (Metastatik Meme Kanseri Hasta Anketi) sonuçlarına göre; her iki kadından birinin (% 53) ileri evre meme kanserine yönelik kamu ilgisini çok yetersiz bulduğu belirlendi.
 
Her beş kadından ikisinden fazlasının (% 44) deneyimleri hakkında açıkça konuşmaktan çekindiğini ortaya koyan anket, aynı zamanda kadınların, ileri evre meme kanseri ile başa çıkmalarına yardımcı olma konusunda bilginin oynadığı önemli rolü ve yeni araştırmalarla tedavi seçenekleri konusunda sürekli olarak bilgilendirilme ihtiyaçlarını vurguluyor. Ancak, kadınların çoğu (% 75) metastatik meme kanseri hakkında aktif şekilde bilgi edinmeye çalışsa da, her iki kadından biri (% 51) mevcut bilgilerin genelde yetersiz veya etkisiz olduğunu düşünüyor.
 
BRIDGE Anketi Yönetici Kurul Üyesi Musa Mayer, konuyla ilgili şunları ifade etti: “Bu anket, ihmal edilmiş hasta popülasyonunun ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik ilk önemli adım. Tüm dünyadaki paydaşları, bu kadınların en iyi destek ve bakım hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla çalışmaya sevk ediyor. Hastalık yaygın olmasına karşın, metastatik meme kanserli kadınlar sık sık dışlanma hissi yaşıyor; çünkü mevcut bilgiler ve halkın ilgisi, ülkeye ve kültürel özelliklere bağlı olarak değişiyor ve çoğunlukla yetersiz kalıyor”.
 
BRIDGE yönetici kurul üyeleri, ileri evre meme kanseri paydaşları arasındaki işbirliğini geliştirmek ve tüm dünyada meme kanseriyle ilgili girişimleri artırmak amacıyla anket sonuçlarından faydalanılmasını öneriyor. Anket sonuçları ileri evre meme kanserli kadınların deneyimlerinin ülkelere göre farklılık gösterdiğini ortaya koyduğu için, kadınlara yardım etme çabalarının da kültürlere göre uyarlanması öneriliyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cegedim-Dendrite Farmaskop Sağlık İletişimi Yaratıcılık Ödülleri kategori sponsoru

İlaç sektöründe 39 yılı aşkın global tecrübesi ve 80 ülkeden 600 ilaç firmasıyla sağlam iş ortaklıkları bulunan ciddi ve etkin...

Kapat