Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Eylül 2013, Cuma 10:15

MERS’ten ölenlerin sayısı gittikçe artıyor

Suudi Arabistan’da, Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsü MERS nedeniyle ölenlerin sayısı 49’a yükseldi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Medine-i Münevvere ve başkent Riyad’da virüse yakalanan 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 49’a yükseldiği belirtildi. Açıklamada, Medine-i Münevvere ve Riyad kentlerinde 3 kişide virüs tespit edildiği ve hastalığa yakalananların sayısının da 107’ye yükseldiği kaydedildi.

– Medine-i Münevvere’de virüsten ölenlerin sayısı 3’e yükseldi

Medine-i Münevvere’de virüse yakalanan bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle bu kentte MERS nedeniyle ölenlerin sayısının 3’e yükseldiği ve ölümlerin, hac mevsiminin yaklaştığı bölgede endişeye sebep olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan’da corona virüsü vakalarına, ülkenin doğusundaki Ahsa bölgesi başta olmak üzere, Bise, Riyad, Kasım ve Taif’te rastlanıyor.

2003 yılında daha çok Asya kıtasında görülen kısa süreli SARS salgınında, 800’den fazla kişi ölmüştü.

Daha çok Ortadoğu ülkelerinde etkili olan virüsle ilgili, yayılmaya başladığı Eylül 2012’den bu yana 107’si Suudi Arabistan’da olmak üzere dünya genelinde 132 vaka tespit edildi. Hastalık nedeniyle 49’u Suudi Arabistan’da olmak üzere şu ana kadar 58 kişi hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aile hekimlerinin ilaçlarla sınavı

Aile hekimlerine antibiyotik kullanımının doğru yapılması için verilen kültür çubuğu testi tutmadı. Aile hekimlerinin, 5 dakikada boğaz kültüründen tanı testi...

Kapat