Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Eylül 2013, Salı 09:55

MERS’te ribavirin ve interferon umudu

Ortadoğu’da geçen yıl ortaya çıkan Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsü MERS’in “vücutta yayılmasını” engelleyebilecek tedavi yöntemi maymunlarda başarılı oldu.

İngiliz bilim adamları, ribavirin ve interferon alfa -2b’nin birlikte kullanılmasının makak maymunlarında etkili olduğunu belirledi.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Heinz Feldmann ve ekibi, bu etken maddelerin virüsü kaptıktan 8 saat sonra 6 makak maymununda test etti.

Bilim adamları, bu tedaviden sonra maymunlarda solunum sorunları görülmediğini, akciğer dokularının tedavinin uygulanmadığı maymunlardan daha az zarar gördüğünü belirtti.

Ancak bilim adamları, araştırmanın maymunlar üzerinde yapıldığını hatırlatarak, sonuçların başka araştırmalarla da doğrulanması gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı aşı veya ilaç tedavisi bulunmuyor.

Virüsün yayılmaya başladığı Eylül 2012’den bu yana 96’sı Suudi Arabistan’da olmak üzere dünya genelinde 121 vaka tespit edildi. Hastalık nedeniyle 47’si Suudi Arabistan’da olmak üzere şu ana kadar 56 kişi yaşamını yitirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaca odaklanmak isteyen GSK, bazı markalarını satıyor

İngiliz ilaç firması GlaxoSmithKline’ın (GSK) Lucozade ve Ribena içecekler markalarının 1 milyar 35 milyon sterline Japon Suntory firmasına satıldığını bildirildi. GSK’nın bu kararının...

Kapat