Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Nisan 2014, Cuma 10:26

Mersin balığından tıbbi tutkal üretilecek

Mersin balığından çok fonksiyonlu tıbbi tutkalının üretimi projesi, Russian StartUp Tour-2014 yarışının bölge ayağının galibi oldu ve 2-3 Haziran’da Moskova’da yapılacak finale yükseldi.

Haberi geçen SakhaNews, eşsiz tutkalın tasarımcılarından birinin Kuzey Doğu Federal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Petr Nikiforov olduğunu bildirdi.

Kuzey mersin balığının hava kesesinden alınan kollajen temelinde yapılan tıbbi bez tutkalın çok yaygın bir şekilde kullanılabileceğini belirten Nikiforov, “Cerrahiye, travmatoloji ve kozmetolojidekullanılabilir. Aslında mersin balığının hava kesesi bir atıktır. Ancak yüksek kollajen konsantrasyonu, yapışkanlığı, toksik olmaması ve alerji yapmaması sayesinde etkili bir şekilde tıpta kullanılabilir” diye anlattı.

Üç yıldır yürütülen klinik deneyler pozitif sonuçlar verdi. Tasarımcılar, üretimine geçmek için altı yıl sonra bu ürünün patentini almayı umuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Parlodel adlı ilacın geri çekilmesi hakkında duyuru

MEDA Pharma İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd Şti'den gelen yazı ile; Ruhsatına sahip oldukları Parlodel 2.5 mg SRO Yavaş Salımlı Kapsül isimli...

Kapat