Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Nisan 2014, Salı 11:44

MERS virüsüne karşı etkili antikorlar bulundu

Amerikalı bilim adamları Suudi Arabistan’da ortaya çıkan ve 100’den fazla kişinin ölümüne yol açan MERS virüsüne karşı etkili antikorlar buldu.

Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nden bilim adamları, izole edilen antikorların, virüsün hücrelere zarar veren ana bölümlerinden birini etkisiz hale getirebildiğini belirtti. Antikorların, Dana Farber’da bir dondurucuda saklanan 27 milyar insan antikorunun bulunduğu ‘bankada’ tespit edildiği vurgulandı.

Dana Farber’ın, dünyanın en büyük ‘antikor bankasından’ birine sahip olduğuna dikkati çeken bilim adamları bulunan 7 antikorun MERS’i engelleyebilme özelliğine sahip olduğunu, 7 antikordan birinin maymunlar ve fareler üzerinde denenmek için ayrıldığını belirtti.

Antikorların bulunması solunum yollarını etkileyen, ateş, öksürük, nefes darlığı, karın ağrısı, ishal ve kusma belirtileri gösteren hastalığa karşı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tutuyor.

Araştırmanın sonuçları ‘PNAS’ dergisinde yayımlandı. Bağışıklık sisteminin organizmaya ait olmayan organik yapılara karşı geliştirdiği moleküller olan antikorlar, organizmayı yabancı moleküllerin zararlı etkilere karşı uyararak koruma sağlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık için akıllı kıyafetler yolda

Kalp rahatsızlığı olan bir hasta, kendisini fazla yorduğunu nasıl anlayabilir? Fizik tedavi görenler, evlerinde fizyoterapist olmadan tüm alıştırmaları en iyi şekilde...

Kapat