Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Eylül 2013, Pazartesi 11:07

MERS virüsünden ölenlerin sayısı 47’ye yükseldi

Suudi Arabistan’da, Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu SARS’ın türevi olan corona virüsü MERS nedeniyle ölenlerin sayısı artıyor.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Medine-i Münevvere’de virüse yakalanan bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 47’ye yükseldiği belirtildi. Açıklamada, Riyad ve Hafru’l Batın kentlerinde 3 kişide virüs tespit edildiği ve hastalığa yakalananların sayısının da 96’ya yükseldiği kaydedildi. Ölümlerin, hac mevsiminin yaklaştığı bölgede endişeye sebep olduğu belirtildi. Ntv’nin haberine göre; Suudi Arabistan’da corona virüsü vakalarına, ülkenin doğusundaki Ahsa bölgesi başta olmak üzere, Bise, Riyad, Kasım ve Taif’te rastlanıyor. 2003 yılında daha çok Asya kıtasında görülen kısa süreli SARS salgınında, 800’den fazla kişi ölmüştü.

AKCİĞERLERİ VE BÖBREKLERİ VURUYOR
Daha çok Ortadoğu ülkelerinde etkili olan virüsle ilgili, yayılmaya başladığı Eylül 2012’den bu yana 96’sı Suudi Arabistan’da olmak üzere dünya genelinde 121 vaka tespit edildi. Hastalık nedeniyle 47’si Suudi Arabistan’da olmak üzere şu ana kadar 56 kişi hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya ilaç tedavisi bulunmuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Personel atamalarındaki yanlışlık doktorsuz bıraktı

Sağlık Bakanlığı'nın personel atamalarındaki yanlış görevlendirmeleri Güneydoğu’daki lösemi ve talasemi hastası çocukları doktorsuz bıraktı. Doğu ve Güneydoğu’nun 12 iline hizmet veren Diyarbakır...

Kapat