Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Temmuz 2013, Cuma 11:19

MERS, SARS’dan daha ölümcül olabilir

Geçen yıl Ortadoğu’da ortaya çıkan yeni solunum yolu virüsü MERS’in, SARS’dan daha ölümcül olabileceği bildirildi.

“Lancet Infectious Diseases” dergisinde yayımlanan bir araştırmada, Suudi Arabistan’da 47 MERS vakasından 42’sinin yoğun bakımda olduğu, 34 hastanın durumunun, bir hafta içinde çok kötüleştiği ve solunum cihazına ihtiyaç duydukları belirtildi.

Hastaların durumlarının kötüleşme süresinin, SARS vakalarından 5 gün daha erken görüldüğü kaydedildi.

MERS vakalarından çoğunun, halihazırda bir sağlık sorunu bulunan yaşlı erkekler olduğu belirtilirken, MERS’in SARS kadar kolay bulaşmadığı vurgulandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen yıl eylül ayından bu yana 90 MERS (Ortadoğu solunum sendromu) vakasını doğruladı. Bunların 45’i ölümle sonuçlandı. Vakaların çoğu Suudi Arabistan’da görülürken, gizemli virüse Ürdün, Katar, Fransa, Almanya, İtalya ve Tunus’ta da rastlandı.

SARS ile bağlantılı olan MERS’in de yine ateş, öksürük ve adale ağrısı gibi belirtileri var.

Bonn Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktor Christian Drosten, şu anda MERS’in hala Ortadoğu ile çevrelendiğini belirtirken, “Ancak bu bir koronavirüs ve koronavirüslerin, salgınlara yol açabileceğini biliyoruz” uyarısında bulundu.

SARS, 2003’te yol açtığı küresel salgında yaklaşık 800 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Drosten, milyonlarca Müslüman hacı adayının Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceği ekim ayı için endişeli olduğunu da sözlerine ekledi.

DSÖ ise Mekke’ye gidecek birinin, MERS’e yakalanma olasılığının “çok düşük” olduğunu açıkladı ve hac için herhangi bir seyahat uyarısında bulunmadı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mülteciler için ilaç toplama kampanyası başlatıldı

Çevre Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği (Çatı-Der), Suriyeli mülteciler için ilaç toplama kampanyası başlattı. Çevre Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği (Çatı-Der), Suriyeli mülteciler...

Kapat