Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Temmuz 2013, Salı 16:15

Merkezi randevu sistemi nasıl işleyecek?

Sağlık Bakanlığı, 1 Temmuzdan itibaren uygulanmaya başlanan Aile Hekimliği randevulu sistemin nasıl işleyeceği hakkında bilgi verdi.

Merkezi Randevu Sistemi ile özellikle sabah saatlerinde yaşanan yığılmaların önüne geçilmesi ve muayenelerin gün içine dengeli dağıtılması hedeflenmektedir. Böylelikle vatandaşların hastanelerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde sıra bekleyerek zaman harcamayacak, kendilerinin belirlediği zaman diliminde kolaylıkla sağlık hizmeti alabileceklerdir.

· Hastalar randevularını nasıl alacaklar?

Hastalar randevularını; ALO 182, www.hastane randevu gov.tr internet adresi ve mobil cihazlarına “Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması’nı indirerek zahmetsizce alabilirler.

· Muayene olmak için randevu almak zorunluluğu var mı?

Hayır. İsteyen vatandaşlar randevu almadan da Aile Hekimine müracaat edebilir. Ancak randevu ile gidildiği takdirde muayene sırası beklemeden, kendilerine uygun zaman diliminde kolaylıkla muayene olabilirler.

· Acil durumlarda da randevu alınacak mı?

Aile hekimine muayene olabilmek için randevu almak zorunlu değildir. Randevu sistemi hastaların konforlu sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır. Ancak ayaktan başvuran hiçbir hasta da mağdur edilmeyecek, muayenesi yapılacaktır. Acil olarak gelen hastalara ise öncelik tanınacaktır.

· Aile Hekiminin izinli olduğu durumlarda nasıl randevu alınacak?

Hastalar kendi Aile Hekimlerinin izinli olduğu durumlarda, kendi aile hekimlerine vekâlet eden aile hekimine ayaktan başvurarak muayenelerini olabilecekler.

· Randevu hizmeti karşılığında herhangi bir ücret ödenecek mi?

Bakanlık tarafından randevu hizmeti karşılığında vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Vatandaşlar 182 no’lu telefonu aradıklarında sadece bağlı bulundukları operatörün tarifesine göre ücret ödemektedir. Vatandaşlar ayrıca İnternet üzerinden ve mobil cihazlara indirilen uygulamalar ile ücretsiz olarak randevu alabilmektedir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sahte tüberküloz ilaçları büyük tehdit

Yoksul ülkelerde eczaneler tarafından, standartların altında satılan tüberküloz ilaçları büyüyen bir halk sağlığını tehdidi. Sorun ancak hükümetlerin ve Dünya Sağlık...

Kapat