Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Temmuz 2012, Salı 20:06

Merck Serono’dan üreme sağlığı araştırmalarına 4 milyon avro ödül

Merck Serono, “Grant for Fertility Innovation” (GFI) Ödüllerini bu yıl Hilton Oteli’nde gerçekleşen törenle dünyanın dört bir tarafında üreme alanında çalışmalar yapan bilim insanlarına dağıttı. Ödül töreni, ilk kez İstanbul’da organize edilen ve üreme sağlığı alanında en önemli uluslararası kongrelerden biri sayılan Avrupa Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE) Kongresi kapsamında düzenlendi. Bu yıl üçüncüsü yapılan törende, infertilite alanında önemli bilimsel çalışmalara verilen desteğin, 1 milyon avro’dan 4 milyon avro’ya yükseltildiği açıklandı.

3 yılda 40 ülkeden 400 başvuru

İlk kez 2009 yılında hayata geçirilen GFI Ödülü, akademik üreme merkezlerinde gerçekleştirilen yenilikçi fertilite araştırma projelerine veriliyor. Bu projelerdeki en önemli başarı kriteri, yardımcı üreme teknolojilerinden (ART) yararlanılarak alınan iyi neticelerin somut sağlık çözümlerine dönüştürülmesi oluyor. Son üç yılda, GFI’ye dünya çapında 40’ı aşkın ülkeden yaklaşık 400 başvuru yapıldı. Canlı doğum oranını artırma desteği, yenilikçi araştırma, bilimsel gerekçe, uygulanabilirlik, pratik fayda gibi kriterler göz önünde bulundurularak incelenen bilimsel çalışmalar, GFI Bilim Kurulu tarafından değerlendirildi.

1978’den bugüne 5 milyon tüp bebek

ESHRE Başkanı Dr. Anna Veiga,

“Merck Serono’nun fertilite alanındaki yenilikleri teşvik edilmesine katkıda bulunmasını memnuniyetle karşılıyoruz. 1950’lerden bu yana, tedavilerin geliştirilmesi ve IVF gibi son teknoloji ürünü teknikler sayesinde milyonlarca bebeğin doğumunu sağlayan büyük keşifler yapıldı. Yıllar boyunca muazzam bir ilerleme kaydedildi. Daha fazla ilerleyebilmek için araştırmaların sürmesi gerekiyor.”

dedi. Dr. Veiga ayrıca, 1978’de yapılan ilk tüp bebek uygulamasından bugüne 5 milyon bebeğin bu yöntemle dünyaya geldiğini vurguladı.

Merck Serono’nun Global Araştırma, Geliştirme ve Medikal’den sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Annalisa Jenkins ise,

“GFI programımız daha şimdiden ödül sahiplerinin önemli araştırmaları yayımlamasına imkân sağladı. Merck Serono’da önemli bir araştırma ve geliştirme alanı olan fertilitede yeni medikal yaklaşımların gelişmesini de sağlayabilir. Biz akademi ve endüstri işbirliğine çok inanan bir firmayız. Değerli araştırmacıları bir araya getiren bilimsel işbirliğinin yeni araştırma ve gelişmelere olanak sağlayacağına yürekten inanıyoruz.”

diye konuştu.

Bu yılki törene Dr. Annalisa Jenkins başkanlık ederken, kendisine ESHRE 2012 Lokal Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, ESHRE Başkanı Dr. Anna Veiga ve Southampton Üniversitesi Kadın Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Başkanı ve daha önce GFI ödülü kazanmış olan Prof. Dr. Nick Macklon eşlik etti.

Merck Serono'dan üreme sağlığı araştırmalarına 4 milyon avro ödül

Ödül sahipleri

Bu yıl ödül kazanan dokuz projenin sahipleri şöyle sıralanıyor;

  • Dr. Edson Borges Jr. (Brezilya): Embriyo implantasyon potansiyeli ve kültür besiyerinin invazif-olmayan tahmini.
  • Dr. Angelika Daser (Almanya): Polar cisimlerde kromatitlerin doğrudan sayımı.
  • Dr. Ellen Greenblatt (Kanada): Başarının öngörücüsü endometriyal reseptivite biyomarkörlerinin validasyonu.
  • Dr. Marcos Horton (Arjantin): IVF’de metabolomikler için Fourier -Transform Kızılötesi Spektroskopisi.
  • Dr. Giovanni Ruvolo (İtalya): Yüksek implantasyon potansiyeline sahip oositlerin seçilmesinde yeni bir strateji.
  • Dr. Lois A. Salamonsen (Avustralya): Uterin reseptivite: IVF’de son engel.
  • Dr. Rossana Sapiro (Uruguay): Mitokondriyal aktivitenin iyileştirilmesi ile sperm kalitesinin arttırılması.
  • Dr. François Vialard (Fransa): Başarılı gebeliğin PIF-Biyomarkörü.
  • Dr. Dagan Wells (İngiltere): İnsan oositlerinde kromozom anomalisinin invazif-olmayan tespiti.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin yıldızları ani kalp ölümlerine dikkat çekmek için bir araya geldi

Club Bypass'ın, birçok ünlünün de destek verdiği sosyal sorumluluk projesi "Hayatın Armağanı", 2 Temmuz'da Trump Towers Mall'da düzenlenen bir sergiyle...

Kapat