Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Menarini ve Oxford BioTherapeutics'ten kanser işbirliği 6 Kasım 2012, Salı 14:40

Menarini ve Oxford BioTherapeutics’ten kanser işbirliği

Menarini ve Oxford BioTherapeutics (OBT) bugün, kanser alanında antikor temelli bir ilaç portföyü geliştirmek üzere stratejik bir birleşmeye gittiklerini duyurdu. Duyuruya göre iki firma arasında varılan anlaşma, OBT tarafından geliştirilmekte olan ve her birisi yeni geliştirilen bir onkolojik hedef aracılığı ile farklı bir kanser endikasyonunu hedef alan beş antikor/antikor ilaç konjugatı programını kapsıyor. OBT’nin keşif alanındaki uzmanlığı ile Menarini’nin klinik bilgi birikimini bir araya getiren anlaşma, biyolojiklerin üretimi ve geliştirilmesindeki imkânlarının genişletmesi açısından her iki firma için de büyük önem taşıyor.

Duyuruda, işbirliği kapsamında Menarini’nin, OBT’nin de katkılarıyla, her programın üretim ve klinik geliştirilme çabaların başını çekeceği; OBT’in ise patentli kanser hedef ve antikor teknolojilerini sağlayacağı belirtiliyor.

Anlaşma çerçevesinde, geliştirilen moleküllerin klinik işlevselliği kanıtlandığında, OBT’nin molekülün klinik geliştirme sürecinin tamamlanması görevini üstleneceği belirtiliyor. Neticede ortaya çıkacak yeni antikor temelli ürünlerin Kuzey Amerika’da ve Japonya’da pazarlanmasının OBT tarafından; Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS), Asya ve Latin Amerika’da pazarlanmasının ise Menarini tarafından yürütüleceği ifade ediliyor.

OBT’in CEO’su Christian Rohlff, duyuruda,

“Biyolojiklerin geliştirilmesinde etkileyici başarıları bulunan ve yenilikçi kanser tedavilerinin geliştirilmesinde kalıcı bir bağlılık sergilen bir firma olarak Menarini ile işbirliğinde bulunmaktan memnunum. Bu yenilikçi iş çerçevesinin, ilaç gamlarını geliştirmek üzere yeni yollar arayan ve hızla büyüyen biyoteknoloji firmaları için iş modeli olabileceğine inanıyoruz.”

yorumunu yapıyor.

Menarini’nin Yönetim Kurulu Üyesi Alberto Giovanni Aleotti ise,

“Henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlara hitap etmek üzere tasarlanmış antikor temelli yenilikçi kanser ilacı adaylarını oluşturmada kanıtlanmış geçmişe sahip bir onkoloji firması olan OBT ile işbirliğimizi başlatmakta istekliyiz. 5 kadar kanser tedavi programının geliştirilmesini, üretimini ve toplam 800 milyon avroluk bir yatırımı öngören bu yeni stratejik birleşmenin, Menarini’nin genel kurumsal misyonu açısından her zaman çok önemli olmuş olan kansere karşı savaştaki derin ve uzun süreli bağlılığımızı daha da fazla göstermemizi sağlayacak olmasından çok memnunum.”

diyor.

Duyuruda, OBT’in Operasyon Direktörü Dr. Esteban Pombo’nun yönetimi altında Mayıs 2012’de Basel, İsviçre’de kurulan özel geliştirme operasyonunun, iki firmanın OBT’in en ileri terapötik antikor ve antikor ilaç konjugatı geliştirme programları için merkezi bir rol oynayacağı ifade ediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk bilim adamına "Dünya Hipnoz Ödülü"
Türk bilim adamına “Dünya Hipnoz Ödülü”

Uluslararası Hipnoz Derneği tarafından Almanya'da gerçekleştirilen 19. Tıbbi Hipnoz Kongresi'nde, "Kay F. Thompson Klinik Diş Hekimliği Ödülü" Ali Eşref Müezzinoğlu'na...

Kapat