Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Temmuz 2013, Pazartesi 16:29

Melanomun tedavisinde yeni umut

Cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanomun tedavisi için yeni bir umut doğdu. Washington Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, geliştirdikleri aşıyla hastanın kendi hücrelerinin kanserli hücrelere saldırması için güçlendirmeyi başardı.

Bilim adamlarından Gerard Linette, bağışıklık sisteminin melanomun gelişiminde çok önemli olduğunu belirterek, sistemin salgıladığı 12p70 molekülünün kansere nasıl tepki verdiğini incelediklerini açıkladı. AA’nın haberine göre; bu bağışıklık sistemi tedavisinin melanoma yakalanan 7 hastadan 6’sında başarılı olduğu vurgulandı.

Vücudunda molekülün daha fazla salgılandığı katılımcılardan 3’ünde tümörlerin gelişiminin deney aşamasındaki aşı sayesinde yavaşladığı belirtildi.

Araştırma, “Journal of Clinical Investigation” dergisinde yayımlandı.

Melanoma yakalananların sayısı , 1980-2005’te 3 kat arttı. Melanom, 40 yaşın altındakilerde 8 kat fazla görülüyor. Solaryumun, hastalığın artmasında büyük etkisi olduğu belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Boehringer Ingelheim, sağlıkta öncü çözümler sunan sosyal girişimciler arıyor
FDA, Boehringer’in akciğer kanseri ilacını onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ileri evre akciğer kanserinde bir genetik varyant olan hastalar için Boehringer Ingelheim yeni bir...

Kapat