Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Eylül 2011, Pazartesi 17:02

Lilly, Mustafa Nevzat ile ortaklık arayışında

Wall Street Journal (WSJ) tarafından konuyla yakın kaynaklara dayanarak yapılan habere göre ABD kökenli orijantör ilaç firması Eli Lilly & Co. (Lilly), Türk eşdeğer ilaç üreticisi Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. (MN İlaç) ile yatırım yapılmasını da içerebilecek bir ortaklık arayışına girmiş bulunuyor. Haberde henüz müzakerelerin çok erken bir aşamada olduğu ve sonucunda herhangi bir anlaşmanın çıkmama olasılığının da bulunduğu belirtiliyor.

WSJ’nin haberinde Lilly ve MN ilaç arasındaki görüşmelerde azınlık hissesi yatırımına odaklanılmış olsa da, birçok stratejik satın almada görüldüğü gibi, Lilly’nin çoğunluk hisselerini alarak şirketin kontrolünü elde etme yolunu da tercih edebileceği ifade ediliyor. Haberde, MN ilaç’ın mevcut değerinin 1 milyar dolar civarında olduğunun tahmin edildiğine yer veriliyor ve, Lilly ilaç ile gerçekleştirilen görüşmelerin yanı sıra, MN ilaç’ın orta doğu kökenli bir varlık fonuna hisse senedi satışı yapma ihtimalinin de masada olduğuna dikkat çekiliyor.

MN ilaç ile anlaşmaya varılması durumunda, son yıllarda birçok alım yapan Lilly için bu 2008 yılından beridir gerçekleşen en büyük satın alma adımı olacak.

* Haberde kullanılan ve MN İlaç’ın üretim tesislerine ait olan fotoğraf şirketin resmi internet sitesi üzerinden alınmıştır.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dassault Systèmes Abaqus FEA yazılımı daha mükemmel protezlerin önünü açıyor

Smith&Nephew, Dassault Systèmes'in SIMULIA Abaqus Unified FEA yazılımı ile hem biyolojik hem insan yapımı materyallerin performansını simule ediyor.

Kapat