Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Ocak 2014, Perşembe 13:53

Kuş gribinden ilk ölümün gerçekleşti

Kanadalı yetkililer, kuş gribi olarak bilinen H5N1 virüsünün yol açtığı gripten Kuzey Amerika’daki ilk ölümün gerçekleştiğini doğruladı. Sağlık Bakanı Rona Ambrose, ölen kişinin yakın zaman içinde Pekin’e seyahat etmiş, Alberta’da yaşayan bir Kanadalı olduğunu açıkladı.

Bu ölümün “münferit bir vaka” olduğunu ifade eden bakan, genel toplum açısından riskin düşük olduğunu belirtti.

BBC’nin haberine göre; bu mevsim Alberta’da domuz gribi ya da H1N1 virüsünden ölenlerin sayısı 10’a ulaştı. H5N1 ya da kuş gribi akciğerde enfeksiyona yol açarak ölümcül bir zatürreyi tetikleyebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, kuş gribi virüsünün insandan insana bulaşmasının zor olduğunu, ancak hastalığa yakalanma durumunda ölüm oranının yüzde 60’a ulaştığını belirtiyor.

DSÖ 2003 ila 2013 yılları arasında 648 hastaya kuş gribi teşhisi konduğunu ve 15 ülkede 384 ölümün gerçekleştiğini açıkladı.

Uzmanlar H5N1 virüsünün mutasyona uğrayarak kolay bulaşır hale gelmesi durumunda kamu sağlığı bakımından ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA tip 2 diyabet tedavisinde “Farxiga” adlı ilacı onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tip 2 diyabetli yetişkinlerde diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılmak üzere, glisemik kontrolü iyileştirmek...

Kapat