Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Haziran 2014, Pazartesi 11:27

Küçük bir solucan kansere çare olabilir

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, C. elegans ismli küçük bir solucanın aç kaldığında kıtlık moduna girerek yaşlanma sürecini tamamen durdurabildiği keşfedildi.

ABD’deki Duke Üniversitesi’nden bilim insanları C. elegans ismli küçük bir solucanın aç kaldığında kıtlık moduna girerek yaşlanma sürecini tamamen durdurabildiğini keşfettiklerini açıkladı. Uzmanlar, bu solucan üzerinde yapılacak incelemeler sonucunda bir gün insanlar için bir gençlik serumunun yaratılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan David R. Sherwood İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Açlığın insanlarda da yaşlanma sürecini yavaşlatan bir etkisi olması mümkün. Biz bu solucanın girdiği kıtlık modunu insanlarda da tetikleyecek bir kimyasal yaratmayı hedefliyoruz. Bu sayede insanlar bu sürecin yaşlanma karşıtı etkilerinden aç kalıp acı çekmeden yararlanabilir” dedi.

Sadece yaşlanma değil tekrarlayan kansere de çare olabilir

Sherwood sözlerine “Aslında bu keşif sadece yaşlanma süreci ile ilgili değil. Tümörlerin yıllarca uykuda kalıp sonra bir anda uyanıp yayılmaya devam etmeleri kanser araştırmalarında çözülmeye çalışılan en büyük gizemlerden biridir. Biz bu sürecin C. elegans solucanlarının açlığa verdikleri bu tepki incelenerek anlaşılabileceğine inanıyoruz” diyerek devam etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yakın görme sorununu ortadan kaldıran lens

İngiltere'de geliştirilen ve Symfony ismi verilen lens katarakt benzeri bir operasyonla göze takılarak yakın görme sorununu ortadan kaldırıyor. Milyonlarca insanın...

Kapat