Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Mayıs 2014, Çarşamba 14:15

Kronik ağrı kalıtımsal olabilir

İngililtere’den araştırmacılar dört kronik ağrı çeşidinin aynı genetik kökeni paylaştığını tespit etti. Bunun anlamı kronik ağrının en azındna bir ölçüde kalıtımsal olabileceği yönünde. İrritabl Bağırsak Sendromu, muskuloskeletal ağrı, pelvik ağrı ve kuru göz hastalığı bu dört kronik ağrı çeşidini oluşturuyor.

8 bin ikiz kardeş üzerinde yapılan bir araştırma aynı DNA’yı paylaşan tek yumurta ikizlerinde aynı hastalığın olduğunu ortaya koydu.

King’s College London üniversitesinden araştırma ekibi bulgularının insanları güçten düşren bu hastalıklarla başetme konusunda yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Ekibe göre her ne kadar çevresel faktörler bu dört hastalığın ortaya çıkmasında rol oynasa da, genler de bir kişinin bu hastalığa sahip olma ihtimalini üçte ikiye kadar etkileyebiliyor.

Aylar boyu süren ağrı

Pain (Ağrı) isimli tıp dergisine konuşan ekip, hangi genin tam olarak etkisi olduğunu bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Aylar boyunca süren ya da nükseden ağrı olarak tanımlanan kronik ağrı sık görülüyor ve birden fazla sebebi var. Bu da tanıyı ve tedaviyi zorlaştırıyor.

Ağrı başka tıbbi sebeplere bağlı olabileceği gibi, dokularda herhangi bir hasar olmamasına rağmen beyne acı sinyali gönderen sinir sistemi ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Ağrıyla yaşayan milyonlarca insanın hayat kalitesini yükseltebilmek için uzmanlar kronik ağrıyı daha iyi anlamak istiyor.

Kronik ağrıdan muzdarip birçok kişi benzer belirtiler gösterdiği ve genelde birden fazla türde kronik ağrıya maruz kaldıkları için bazı uzmanlar kimi insanların kronik ağrıya kalıtımsal bir yatkınlığı olabileceğinden şüpheleniyor.

İkizler üzerinde araştırma

Araştırma ekibi, tek yumurta ve çift yumurta ikizleri üzerinde inceleme yapmak istedi. Ekibin ikizleri tercih etmesinin sebebi, kalıtımsal genleri incelemek konusunda ikizlerin ideal bir grup oluşturması. Tek yumurta ikizleri aynı DNA’yı paylaşırken, çift yumurta ikizleri paylaşmıyor.

Ekibin baş araştırmacısı Dr. Frances Williams “Bu araştırma farklı kronik ağrı türleri araısındaki bağlantıları açıklamak konusunda genetik ve çevresel faktörlerin oynadığı rol konusundaki ilk araştırmalardan” diyor. “Bulgular net bir şekilde ortaya koydu ki kronik ağrı kalıtımsal olabilir. Daha ileri araştırmalar bu bulgularla beraber kronik ağrı çeken insanların hayatını değiştirebilecek terapilerin oluşturmasını sağlayabilir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
ABD aşı programlarını casuslukta kullanmayacak

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA, aşı programını casusluk faaliyetleri çerçevesinde kullanmaya son verdiklerini açıkladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, uygulamaya...

Kapat