Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Ocak 2014, Perşembe 13:42

Körlük tedavisinde gen umudu

Ameliyatla göz hücrelerine yerleştirilen bir gen, ışığı fark eden hücreleri canlandırdı.
Şimdiye kadar kör olması beklenen 6 hastayı iyileştiren ekibin lideri Profesör Robert MacLaren, sonuçtan ‘’kesinlikle memnun olduğunu’’ belirtirken, doktorlar, tedavinin zaman içinde körlüğün yaygın türlerinin iyileştirilmesinde kullanabileceğine inanıyorlar.

BBC’nin haberine göre, çalışmalarına iki yıl önce başlayan ekibin ilk hastasının o dönemde 63 yaşında olan Jonathan Wyatt olduğu belirtildi.

Gözün arkasında ışığı fark eden hücrelerin gitgide ölmesiyle sonuçlanan genetik koroidemi hastası Wyatt, işlemin hastalığın ilerlemesini durdurmasını ve az da olsa görüşünü muhafaza etmesini ümit ediyordu.

Wyatt’ın ameliyattan sonra görüşü, beklentisinin ötesine geçerek iyileşirken, görme yetilerini kaybetmenin erken safhasında olan diğer hastalar da geceleri daha iyi görmeye başladı.

Ekibin ameliyat ettiği bir diğer hasta Wayne Thompson da ameliyattan hemen sonra etkiyi hissettiğini ifade ederek, 17 yaşından sonra ilk kez yıldızları görebildiğini, ağaçlar ve çiçeklerin çok daha canlı göründüklerini söyledi.

Thompson, son 25 yıldır kör olacağını düşünerek yaşadığını, koroidemi teşhisi koyulduğunda kendisine şu anda 9 yaşında olan kızının büyüdüğünü göremeyebileceğinin söylendiğini belirterek, ‘’Şimdi torunlarımın büyüdüğünü görmeyi umut ediyorum’’ dedi.

Profesör Robert MacLaren, koroidemide sağlanan başarının, gen tedavisinin, diğer genetik körlük türlerinin iyileştirilmesinde kullanılabileceğini gösterdiğine inanıyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kök hücre nakli 10 kat arttı

Türkiye'de 2000 yılında kök hücre nakli sayısı 293 iken, bu rakam 2013 yılında 10 kat artış göstererek 3 bini buldu....

Kapat