Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Kasım 2013, Perşembe 09:50

Kolesterol ilaçlarıyla ilgili yeni yönerge hazırlandı

ABD’de kandaki kolesterol miktarını azaltan ilaçların kullanımıyla ilgili yeni bir yönerge hazırlandı.

Yönerge, ABD’li yetişkinlerin kolesterol seviyesini düşüren statin tipi ilaçları ‘yerinde ve dozunda’ kullanması için bir dizi tavsiye içeriyor. Amerikan Kalp Vakfı ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin hazırladığı yeni yönerge, kötü kolestrolün eskisi gibi 70 seviyesine çekilmesini hedef olmaktan çıkarıyor. ABD’de total kolesterolü 200’ün, kötü kolesterol diye bilinen LDL seviyesi 100’ün üzerinde olanlara kandaki yağ seviyesini düşürücü statin ilaçları öneriliyordu. Hürriyet’in haberine göre; yeni yönergeyle ilk kez kalp krizinin yanı sıra inmenin de önlenmesi hedeflenirken, kişilere bireysel risklerine göre tedavi öneriliyor. Yönergedeki yeniliklerse, özetle şöyle:

LDL şartı değişti: Tedavi gerektirenler iki risk grubunda değerlendiriliyor. Diyabeti olanlar, kalp krizi geçirmiş olanlar, ender durumlar dışında statin almak durumunda. İkinci grupta ise LDL’si 190’nın üzerinde olan kolestrol seviyesi aşırı yüksek olanlar söz konusu. Eskiden bu iki gruba da LDL seviyesi 70’e çekilmesi öneriliyordu. Artık bu zorunluluk kalkıyor.

Risk hesabı değişti: Yeni yönergede hastaların kalp krizi ve inme riskinin hesaplanması için yeni bir formül önerildi. Yeni formül kan basıncı, yaş ve kolesterol seviyesinin yanı sıra hastanın sigara kullanımı, diyabet olup olmadığı gibi pek çok faktörü göz önünde tutuyor.

Sebze diyetine vurgu: Yeni kolesterol yönergesinin dikkat çekici yeniliklerinden biri bol sebze, meyve ve tahıl içiren bir diyet yapılmasını ve haftada en az dört kez spor yapılmasını önermesi oldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis
Novartis organ bağışına dikkat çekiyor

3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Bağışı Haftası’nda Twitter’da #YasamiPaylas etiketi ile bir farkındalık kampanyası başlatan Novartis, bu kampanyayla organ bağışının...

Kapat