Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Ağustos 2013, Salı 14:30

Kök hücreden köfte üretildi

Hollandalı bilimciler inekten aldıkları kök hücrelerle köfte üretti. Canlı hayvan üretiminin çevreye olan etkisi ve gıda yetersizliği gibi konulara büyük etkileri olması beklenen çalışmayı, Maastricht Üniversitesi’nden Profesör Mark Post ve ekibi yürüttü.

İnekten alınan kök hücreler önce kas liflerine, daha sonra ise köfteye dönüştürüldü. Bilim insanları, bir ineğin kas hücrelerinden elde edilen kök hücreleri, laboratuvarda çeşitli kimyasal ve besleyici maddelerle çoğalttı.

Üç hafta içinde elde ettikleri bir milyondan fazla kök hücreyi küçük kaplara paylaştırdı. Kök hücreler bu kaplar içinde üremeye devam ederek bir santimetre uzunluğunda ve birkaç milimetre kalınlığında kas liflerine dönüştü. Bu kaplardaki lifler donduruldu ve üretime devam edildi. Yeterli miktarda kas lifi elde edildiğinde ise bu etler bir araya getirildi ve ilk laboratuvar köftesi ortaya çıktı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aspirin’in mucidi, kanserle mücadele yolunda

Kansere çözüm olması düşünülen madde karışımını Alman ilaç devi Bayer, bir İsrail şirketinden satın aldı. Asrın hastalığı kanser, tüm dünyada...

Kapat