Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Nisan 2014, Çarşamba 09:51

Kök hücreden burun ve kulak yapıldı

Tıpta her geçen gün yeni bir buluşa imza atılıyor. Yapay kalp ve yüz nakillerinin ardından İngiltere’de kök hücreden burun ve kulak yaptılar.

İnsan hayatında devrim yapacak buluş İngiltere’den geldi. Londra Royal Free Hastanesi’ndeki bilim insanları kök hücreden burun ve kulak yapmayı başardı. Daha önce kök hücrelerden soluk borusu ve damar yapılmış ve bunlar az sayıda hastaya nakledilmişti. Bu kez ise burun ve kulak üretilerek bir adım öteye gidildi. Uzmanlar yakın zamanda burun ve kulakların insanlara nakil için hazır hale geleceğini kaydetti.

KAYNAK YİNE İNSAN VÜCUDU

Royal Free Hastanesi’nde başarılı organ yapımlarına imza atan Prof. Aleksandr Seifalian, 2011 yılında bir hastanın hücrelerinden soluk borusu üretmiş ve kanserli soluk borusunun yerine koyarak hastanın hayatını kurtarmıştı. Dr. Seifalian ayrıca geçtiğimiz yıl kanserden burnunu kaybeden bir adam için kök hücreden burun yaptıklarını belirtti. Önce bir burun kalıbı hazırlayıp buna bir tuz ve şeker çözümü eklediklerini söyleyen Seifalian, daha sonra söz konusu hastanın yağından kök hücre örnekleri aldıklarını ve bunu laboratuvarda 2 hafta boyunca büyüttüklerini açıkladı.

ORGAN ÇALIŞMASINA DEVAM

Prof. Seifalian, oluşan burunu hastanın koluna dikerek derinin gelişimini sağladıklarını belirtti. Şu anda burnun hastaya nakli için onay beklendiği belirtildi.
Yeni organların sırada olduğunu söyleyen Seifalian ve ekibi gırtlak, idrar yolu ve safra kanalı üretmek için çalışıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SGK, 2013’ü 19.6 lira açıkla kapattı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2013 yılını 19.6 milyar TL açıkla kapattı. Sağlık harcamalarındaki artış geçen yıl da sürdü ve 2013...

Kapat