Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Kasım 2013, Çarşamba 09:48

Kök hücre naklinde Avrupa’yı yakaladık

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde Erişkin Kök İliği ve Kök Hücre Transplantasyon Merkezi açılışında konuşan Prof. Dr. İlhami Kiki, ‘Türkiye’de 2013 yılı içinde kemik iliği ve kök hücre nakli sayısı 3 bine ulaşmıştır. Bu anlamda Türkiye İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ileri ülkeleri nakil oranı bakımından yakalamıştır” dedi.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde Erişkin Kök İliği ve Kök Hücre Transplantasyon Merkezi açılışına Vali Ahmet Altıparmak, Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, Başhekim Prof. Dr. Necip Becit, Dekan Prof. Dr. Özkan Polat, İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Erişkin Kök İliği ve Kök Hücre Transplantasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlhami Kiki, 24 yatak kapasitesiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki en büyük kök hücre merkezini kurduklarını belirtti. Türkiye’de 46’ncı olan Erişkin Kök İliği ve Kök Hücre Transplantasyon Merkezinde ilk naklin bir yıl önce yapıldığını anlatan Prof. Dr. İlhami Kiki şöyle dedi:

“Bugüne kadar merkezimizde 10 hastaya otolog kök hücre nakli yapıldı. Amacımız otolog, allogeneik, akraba dışı ve haploidentik kök hücre nakilleri uygulayan uluslararası kalite sistemleri tarafından akredite edilmiş, mezenkimal kök hücre üretim ve nakli yapabilen bir merkez olmayı hedefliyoruz. Türkiye 2013 yılı içinde kemik iliği ve kök hücre nakli sayısı 3 bine ulaşmıştır. Türkiye bu anlamda İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeleri nakil oranı bakımında yakalamıştır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Farmaskop Akademi 21 Ocak’ta başlıyor

Farmaskop Akademi MedikoMarketing 101 programı, 21-25 Ocak 2014 tarihlerinde hafta içi 16:00-18:00 ve hafta sonu 10:00-13:00 saatlerinde eğitime başlayacak. Farmaskop Akademi MedikoMarketing...

Kapat